Krnáčová se stala první pražskou primátorkou

Novopečená pražská primátorka Adriana Krnáčová

Novopečená pražská primátorka Adriana Krnáčová Zdroj: ctk

Kandidátka hnutí ANO Adriana Krnáčová získala hlasy všech 33 koaličních zastupitelů a stala se tak primátorkou hlavního města. Proti hlasovalo 22 z celkových 65 zastupitelů. Zastupitelé rovněž zvolili tři náměstky primátorky a sedm dalších členů rady.

Volbě předcházela více než hodinová debata - Krnáčová totiž odmítla vystoupit, představit se a nastínit program rady. „Mrzí mě, že vám nestojíme ani za to, abyste nám sdělila svůj program,“ řekl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Krnáčovou za odmítnutí promluvit kritizovala rovněž zastupitelka ODS a radní Prahy 2 Alexandra Udženija. Podle ní Krnáčová pohrdá zastupiteli. Dosavadní náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) ukázal svou bezpečnostní prověrku a ptal se Krnáčové, zda ji ona a její budoucí radní mají.

Primátorka se chystá na "žhavé problémy"

Nová primátorka promluvila až po svém zvolení. „Děkuji za vaše hlasy. Jsou před námi opravdu žhavé problémy, které musíme neprodleně řešit. Moc bych si proto přála, aby se toto zastupitelstvo nestalo jen kolbištěm pro výměnu osobních názorů. Budu ráda, když v zásadních věcech nalezneme shodu a to nejlepší řešení pro město a jeho obyvatele,“ řekla.

Náměstky primátorky se podle koaliční dohody stali za ČSSD Petr Dolínek, za Stranu zelených Matěj Stropnický a za ANO Eva Kislingerová. Všichni dostali hlas 33 z 62 přítomných zastupitelů. Radními byli zvoleni za ANO Michal Hašek, Libor Hadrava a Radek Lacko, za Trojkoalici Jana Plamínková a Jan Wolf a za ČSSD Irena Ropková a Hana Nováková.

Jednání se odkládalo

Ustavující zasedání začalo v 09:00, asi po půlhodině ale bylo přerušeno. Důvodem bylo souběžně konané jednání zastupitelů v Praze 4, kde byl zvolen starostou lídr Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) Petr Štěpánek (SZ). Kdyby na magistrátu chyběl, pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalici by chyběl potřebný hlas.

ANO, ČSSD a Trojkoalice si již v rámci povolebních vyjednávání rozdělily kompetence a dohodly personální obsazení rady. V jedenáctičlenné radě bude mít ANO kromě primátora další čtyři zástupce, ČSSD a Trojkoalice pak po třech. Krnáčové by měli dělat náměstky Eva Kislingerová z ANO, Matěj Stropnický za Trojkoalici a Petr Dolínek z ČSSD.

Rozděleny jsou již i posty předsedů magistrátních výborů. Jedinou výjimkou je kontrolní výbor, jehož předseda bude z opozice. Z které strany předseda bude, zatím není jasné. Minulý týden se na jednání předsedové zastupitelských klubů usnesli, že si jej sami mezi sebou vyberou opoziční strany, tedy TOP 09, ODS, KSČM a Česká pirátská strana.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

Adriana Krnáčová (54)
Datum a místo narození26. září 1960 v Bratislavě
VzděláníVystudovala obor věda o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislava, později získala titul MBA na Univerzitě Vincence z Pauly (DePaul University) v Chicagu, USA
KariéraPo ukončení studia se věnovala organizaci výstav v Československu i v zahraničí, teorii a kritice umění, tlumočení a překladatelství, v letech 1991 až 1995 byla ředitelkou Sorosova centra současného umění v Bratislavě; v polovině 90. let se přestěhovala do ČR, v letech 1995 až 1998 byla spolumajitelkou a jednatelkou společnosti Makum (komerční galerie); v roce 2000 se stala konzultantkou české pobočky Transparency International, v letech 2001 až 2007 byla její výkonnou ředitelkou; v letech 2007 až 2009 pracovala jako ředitelka komunikace a členka vedení společnosti Johnson&Johnson, s.r.o. a v letech 2010 až 2014 jako jednatelka a majitelka společnosti BlueOceanSolutions, s.r.o. Od března 2014 je náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu.
RodinaJe rozvedená, má tři děti