Lék na rakovinu mizí v cizině. Je příliš levný | E15.cz

Lék na rakovinu mizí v cizině. Je příliš levný

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Racek Jan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro české pacienty se nedostává jednoho z léků na rakovinu. Přípravek Xeloda 500 mg je podle informací výrobce v Česku v poslední době těžko k sehnání.

Společnost Roche zaznamenala zvýšený výskyt dotazů pacientů a lékárníků týkajících se dostupnosti léčivého přípravku Xeloda 500 mg. Přitom do Česka se tohoto léku dováží dost. „Z výroby je pro Českou republiku alokováno dostatečné množství balení léčivého přípravku Xeloda 500 mg, aby byla zajištěna léčba všech indikovaných pacientů v naší zemi,“ tvrdí mluvčí společnosti Jiří Pešina.

Lék podle všeho postihl stejný problém, jako desítky možná stovky jiných. Kvůli nízké regulované ceně v Česku a vysoké v Německu nebo jiných státech Evropské unie na jeho vývozu vydělávají distributoři. Pouhé převezení léku přes hranice jim přinese zisk desítky procent.

Výrobce léku Xeloda 500 mg požádal distributory, aby přípravek do českých nemocničních lékáren dovezli. „Pro tyto lékárny by neměly být dodávky nijak regulovány. Na druhou stranu musíme upozornit na skutečnost, že distributoři obchodující s našimi léčivými přípravky nepodléhají žádnému vlivu společnosti Roche,“ uvedl Pešina.

Vývoz se bude muset hlásit

Parlament schválil zákon, který by měl vývoz léků do zahraničí ztížit. Distributor bude muset vyvážení léků nahlásit. Zakázat vývoz ale podle ministerstva zdravotnictví kvůli pravidlům volného obchodu v rámci Evropské unie. Názory na to, nakolik schválené omezení pomůže, jsou různé. „Nevěřím, že by taková administrativně byrokratická překážka problém vyřešila. Vývozcům se to pořád vyplatí,“ řekl před časem E15 ekonom Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Příliš nízké ceny některých léků v porovnání s okolními zeměmi jsou vedlejším efektem dlouholetých snah ministerstva zdravotnictví a lékového ústavu o úspory. „Současná vláda však udělala pro zlevnění léků maximum. Stagnující ceny léků je možné doložit na datech zdravotních pojišťoven, kdy od roku 2008 nedošlo k významnějšímu nárůstu ceny,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Podle údajů distributorů, které nedávno citoval deník Dnes, mizí z českých zásob do ciziny zhruba 300 různých léků. Většina z nich se dá snadno zaměnit za jiné, které jsou v Česku dostupné. Problém se týká inzulínů pro diabetiky, léků pro HIV pozitivních lidí, některé léky na krevní tlak, pro astmatiky nebo třeba přípravek zabraňující krevním sraženinám.

Aukce na léky musí začít

Autor:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.