Lessy chce skončit s vysokými výsluhami policistů | E15.cz

Lessy chce skončit s vysokými výsluhami policistů

Petr Lessy
Petr Lessy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policejní prezident Petr Lessy nařídil skoncovat s umělým navyšováním odměn policistům, což jim pak umožňovalo odejít do výslužby s extrémně vysokými výsluhami. Rozhodl, že policisté mohou letos dostat na řádných odměnách maximálně 100 tisíc korun za celý rok.

„Od začátku letošního roku, odkdy jsem ve funkci, už není možné, aby výsluha policistům narostla díky těmto odměnám. Zaprvé jsou zastropovány částkou 100 tisíc za celý rok a zadruhé u vrcholového managementu nejsou ani předpokládány a zatím se žádné ani nevyplácely,“ řekl deníku Právo Lessy.

Dříve odměny mohly dosáhnout několika set tisíc až milionu. Tyto odměny jsou přitom začleněny do výpočtu výsluh, jež doživotně dostává každý policista po odchodu do civilu, pokud odsloužil minimálně 15 let.

Nynější Lessyho rozhodnutí by ale tuto možnost mělo vyloučit. Nemělo by se tak už prý stát, aby někdo od policie odešel s měsíční výsluhou, která by dosahovala 62 tisíc korun, jako tomu podle Práva bylo například u bývalého náměstka policejního prezidenta Jiřího Houby či někdejšího šéfa odboru informatiky na prezidiu Gaba Beržiho.

„Určitě už nenastane žádný exces typu Berži, protože to jsou věci, které vrhají špatné světlo na celou policii, a já s tím nemohu souhlasit,“ uvedl policejní prezident.

Aby kvalitní vrcholové policejní funkcionáře udržel, počítá Lessy s tím, že od něj během roku dostanou mimořádné kázeňské odměny, které už se jim ale do případných výsluh nezapočítávají.

Policejní prezident také ukončí praxi, kterou je „zcivilnění“ některých vysokých manažerů policie, kdy sice oficiálně odcházejí do civilu s výsluhami, ale zároveň zůstávají ve stejné funkci a pobírají dál měsíční mzdu i s příplatky za vedení. „Tam, kde je dáno policejní místo, už ho nebude moci dělat civilista a v budoucnu už se mu nesmí uměle vytvářet nějaký funkcionářský post,“ řekl Lessy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video