Lidé s minimální mzdou ušetří měsíčně jen šest stovek, tvrdí analýza | E15.cz

Lidé s minimální mzdou ušetří měsíčně jen šest stovek, tvrdí analýza

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lidé s příjmy menšími než 10 tisíc korun měsíčně ušetří v průměru 9,1 procenta ze své mzdy, tedy asi 622 korun měsíčně. Jejich průměrný čistý měsíční příjem činí 6762 korun. Pravidelné výdaje těchto lidí tak jsou 6140 korun. Vyplynulo to z analýzy více než 1700 finančních plánů klientů poradenské společnosti Broker Consulting.

"I lidé s minimálními příjmy zpravidla vytvářejí finanční rezervy. To je z pohledu finanční gramotnosti důležité zjištění. Kde se tvoří rezervy, je totiž možné je zhodnocovat, a tedy nechat peníze dále zvyšovat příjmovou hladinu člověka," uvedl analytik společnosti Michal Cibulka.

Lidé s příjmy v rozpětí 10 tisíc až 25 tisíc korun měsíčně ušetří nejen vyšší částku, ale i mnohem vyšší procento své mzdy. Typicky jim zůstává 4149 korun měsíčně z průměrného čistého výdělku 17 439 korun, tedy téměř 24 procent.

Lidé s nadprůměrnými příjmy od 25 tisíc do 50 tisíc korun si pak odkládají téměř třetinu svých peněz (30,3 procenta). Měsíčně tak ušetří v průměru 9877 korun.

Analýza Broker Consulting pro všechny příjmové skupiny zkoumala dohromady přes 40 tisíc finančních plánů vytvořených v letech 2013 až 2016.

 

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video