Losovačku s účtenkami chce Pilný nastartovat v listopadu. Slibuje úspory na kontrolách | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Losovačku s účtenkami chce Pilný nastartovat v listopadu. Slibuje úspory na kontrolách

ČTK

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) počítá se startem účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) od 1. listopadu letošního roku. Slibuje si od ní hlavně úspory na straně kontrol.  Úspěch projektu podle něj bude záviset hlavně na tom, zda se podaří záměr vysvětlit občanům. Přínosy loterie, které ministr vidí na straně úspor státu v kontrolách, by podle Pilného mohly převýšit náklady na provoz, které dosáhnou 12,4 milionu korun bez DPH. Na vyhodnocení projektu si Pilný chce nechat zhruba rok.

"Záležet bude na tom, jak se k tomu postaví občané," uvedl s tím, že záležet bude hlavně na propagaci projektu.

V otevřeném výběrovém řízení na provozovatele loterie zvítězila společnosti Wincor Nixdorf. Bude zajišťovat registraci účastníků loterie, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu.

Ministerstvo financí původně chtělo spustit účtenkovou loterii s názvem "Účtenkovka" v polovině letošního roku. Podle materiálu "dodavatel služeb předpokládá nejzazší termín dodání služby v polovině září 2017". Ministerstvo konkrétní termín upřesní, uvádí dokument.

Návrh rozpočtu je špatný, chybí peníze na vědu i sociální péči, říká Bělobrádek

Na celkové zabezpečení účtenkové loterie je v rozpočtu ministerstvo pro letošek 100 milionů korun. Ministerstvo hodlá ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher.

"V rámci výher se počítá s pěti hlavními výhrami, a to první výhra jeden milion korun, druhá výhra automobil (v hodnotě přibližně 400 tisíc korun), třetí výhra 300 tisíc korun, čtvrtá výhra 200 tisíc korun Kč a pátá výhra 100 tisíc korun. Větší část výher je pak rozložena následovně: 20 výher po 20 tisíc korun, 1000 výher po jednom tisíci a 20 tisíc výher po 100 korunách," uvádí materiál.

Loni vzniklo nejvíc hospod za pět let. Může jít o účelové firmy kvůli EET, tvrdí analytici

Loterie má podle ministerstva zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu EET a podpořit řádný výběr daní. Losování bude každý měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu účtenku od daného obchodníka.

Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou příští rok další obory podnikání. Dosud obchodníci vydali zhruba 1,4 miliardy účtenek.

Štětina: Babišovo zneužívání médií v Česku není riziko, ale fakt. Debata na půdě EU je na místě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!