Mandát k řešení mýtného tendru jsem si vzal sám, prohlásil Faltýnek | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Mandát k řešení mýtného tendru jsem si vzal sám, prohlásil Faltýnek

bru

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se zapojil do řešení situace kolem mýtného tendru, aniž by jej k tomu někdo vyzval. Prohlásil to na jednání Poslanecké sněmovny. Své angažmá Faltýnek nekonzultoval ani s ministrem dopravy Danem Ťokem. Ve Faltýnkově bytě minulý týden zasahovala policie, která prošetřuje tendr na mýtný systém.

„Sám jsem si zval tento politický mandát, nežádal jsem o něj pana ministra ani jsem ho po něm nechtěl. Cítil jsem, že je potřeba situaci politicky zaštítit, podpořit a řešit. A to jsem udělal,“ prohlásil Faltýnek. „Hrozila teoretická situace, že po roce 2016 nebudeme vybírat mýto a stát přijde o deset miliard ročně a z České republiky se stane bezpoplatková zóna. Také hrozila ostuda, že to hnutí ANO nezvládne a tyto důvody mě donutili, že jsem do toho jako místopředseda hnutí vstoupil,“ tvrdil. Situaci bylo podle něj nutné „podpořit“.

„Celá kauza mýto je o penězích, o velkých penězích a ničem jiném. Náš stát při výběru mýta ušetří zhruba 15 miliard korun za deset let oproti minulému období. Nechybí nikomu těch 15 miliard?,“ ptal se Faltýnek. Tato úspora je podle něj zásluhou ministra Ťoka.

Jednání Faltýnka s Kapschem a ÚOHS bylo nestandardní, řekl Ťok

Faltýnek také obhajoval své jednání s šéfem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem. „Jsem také poslanec a podle zákona o jednacím řádu poslanecké sněmovny je poslanec oprávněn požadovat od členů vlády a orgánů informace potřebné pro výkon jeho funkce. Má komunikace se zástupci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže byla dle mého názoru v souladu s tímto ustanovením zákona," řekl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozornil na to, že ještě minulý týden Faltýnek tvrdil, že měl k vyjednávání o mýtu mandát. To ale následně popřel ministr dopravy Dan Ťok. A nyní Faltýnek tvrdí, že si mandát "sám vzal". „Buď mandát mám, existuje k tomu nějaký důkaz, a když není, tak se mandát vyzvedává jak z nějaké pokladničky. Ten příběh se nápadně mění," prohlásil Bartoš.

Policie v současnosti prověřuje veřejné zakázky, kterými se zabýval ÚOHS, včetně tendru na mýtný systém. Ve čtvrtek kvůli tomu zasahovala na několika místech, mimo jiné v bytě Faltýnka nebo ředitele Kapsche Karla Feixe, dále v sídle současného správce mýtného systému a také na ÚOHS. Nikdo v této kauze zatím obviněn nebyl.

Ťok: Policejní razie z minulého týdne nesouvisely s prací ministerstva dopravy
Faltýnka vláda jednáním o mýtu nepověřila, tvrdí exministr Jurečka
Policejní odposlechy usvědčují Faltýnka z nepravd, uvádí deník Právo

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!