Minischengen? Přesně to teroristé chtějí, myslí si Zeman | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Minischengen? Přesně to teroristé chtějí, myslí si Zeman

Minischengen? Přesně to teroristé chtějí, myslí si Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vytvoření takzvaného minischengenu by bylo kapitulací před teroristy. Schengenské hranice je potřeba chránit ozbrojenou silou, řekl prezident Miloš Zeman.

V diplomatických kuloárech se v poslední době především v důsledku migrační krize objevilo několik neformálních návrhů na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy.

„Nápad na takzvaný minischengen, kde by bylo Německo, Holandsko, Belgie a snad ještě jeden nebo dva státy, mi připadá poněkud úděsný,“ řekl prezident. Podle něj není potřeba zužovat hranice Schengenu. „To je kapitulace před teroristy, přesně tohle oni chtějí,“ zdůraznil.

Návrhy na vytvoření takzvaného mini-schengenu už odmítly země visegrádské čtyřky. Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se minulý týden shodli na důrazu na ochranu vnější schengenské hranice. Podobně se nyní vyjádřil český prezident.

„Schengen vznikl jako realizace myšlenky volného pohybu osob a jako pocit určité svobody uvnitř Evropské unie má možná psychologický, nejen věcný význam,“ řekl Zeman.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!