Ministr Babiš pozval exprezidenta Francie Sarkozyho do ČR | E15.cz

Ministr Babiš pozval exprezidenta Francie Sarkozyho do ČR

Ministr Babiš pozval exprezidenta Francie Sarkozyho do ČR
Andrej Babiš, Nicolas Sarkozy
• 
ZDROJ: @AndrejBabis, Twitter

ČTK

Ministr financí Andrej Babiš se setkal v Paříži s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Jakožto předsedu opoziční strany Republikánů jej pozval za své hnutí ANO do České republiky. Babiš o tom informoval na Twitteru.

„Jako předseda ANO jsem pozval pana Sarkozyho, předsedu francouzských Republikánů, do Prahy. Říká, že přijede rád,“ napsal Babiš a připojil k textu fotografii, kde si se Sarkozym potřásá rukou. Babiš měl na programu i setkání se zástupci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a s některými francouzskými investory.

Sarkozy byl jako prezident v Praze několikrát, ale zpravidla na mnohostranných jednáních. V červnu 2008 se zúčastnil summitu visegrádské čtyřky, kdy se řešil vstup Chorvatska do EU a kdy Irové v referendu odmítli lisabonskou smlouvu o reformě institucí EU. V dubnu 2009 byl na summitu EU-USA. V prosinci 2011 jel na pohřeb Václava Havla.

Česko-Francouzská diplomatická roztržka z roku 2009

Francouzsko-české vztahy tehdy poznamenalo napětí související s přechodem předsednictví v Evropské unii z Francie na ČR na přelomu let 2008 a 2009. Francouzská vláda a částečně i tisk kritizovaly po horečnaté diplomatické aktivitě, kdy Sarkozy svolával jeden summit za druhým, umírněnější Prahu z nečinnosti. Konzervativní deník Le Figaro, který Sarkozyho podporoval, dokonce tvrdil, že „EU pod českým vedením je jako letadlo bez pilota“.

Česko se ale s poukazem na svou agendu a plněné úkoly bránilo, že vykázalo prakticky stejný díl práce jako předtím Francie. I tak ale i v očích evropských médií zejména v Bruselu zanechalo rozpačitý dojem kvůli pádu vlády Mirka Topolánka.

Sarkozy se také neváhal opřít do Česka, když začal od roku 2008 čelit prohlubující se hospodářské krizi ve své zemi. Kritizoval nižší české mzdové a daňové náklady. Tvrdil, že francouzská automobilka Peugeot nemůže vyrábět auta v ČR, aby se v nich pak jezdilo ve Francii. Sarkozy nemohl Praze zapomenout, že ještě jako ministr financí Sarkozy v listopadu 2004 u českých politiků nepochodil se svým plánem sblížit firemní daně v Evropské unii. Nepřímo ČR kritizoval za daňový dumping.

Sarkozy také kritizoval tehdejšího prezidenta Václava Klause, že nenechal na Pražském hradě vyvěsit vlajku EU. Za pět let v úřadu od května 2007 do května 2012 se Sarkozy stal z politické hvězdy jedním z nejméně populárních prezidentů páté republiky. Po porážce od nynější hlavy státu, Françoise Hollandea, se stal i prvním prezidentem od roku 1981, který nebyl zvolen na druhé funkční období.

Totéž ale podle průzkumů čeká také Hollandea, kterému se nedaří odpoutat ode dna následků hospodářské krize. Sarkozy tak netají politické ambice, jež mají vyvrcholit podle všeho novou kandidaturou na prezidentský úřad v roce 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!