Mistři světa ve vzpomínání na Nagano. Proč už čeští hokejisté nevyhrávají světové turnaje

Už když se slavily zlaté úspěchy českého hokeje, bylo jasné, že to brzy skončí a další nepřijdou. Manažeři se plácali po zádech, když reprezentace vozily medaile, a nikdo moc nemluvil o tom, že vyhrávají vlastně hokejisté, kteří odstartovali své kariéry převážně v 80. letech.

Už když se slavily zlaté úspěchy českého hokeje, bylo jasné, že to brzy skončí a další nepřijdou. Manažeři se plácali po zádech, když reprezentace vozily medaile, a nikdo moc nemluvil o tom, že vyhrávají vlastně hokejisté, kteří odstartovali své kariéry převážně v 80. letech. Zdroj: ČTK / imago sportfotodienst / IMAGO

Zlatá éra českého hokeje trvala patnáct let. Pomyslně ji v roce 1996 odstartoval poměrně nečekaný titul mistrů světa ve Vídni a ukončil šokující triumf podceňovaného týmu kolem Jaromíra Jágra v Německu 2010. Mezitím Češi dokázali vyhrát takzvaný Turnaj století, který se hrál na olympiádě v japonském Naganu, získat zlatý hattrick na šampionátech v letech 1999 až 2001 a opanovat mistrovství světa 2005 ve Vídni, které se díky výluce v NHL pyšnilo nejsilnějšími týmy v dějinách mistrovství světa. Je hvězdná forma českého hokeje nenávratně pryč? Může český hokejový svět udělat něco pro její reinkarnaci?

Dominanci českého hokeje podtrhovalo to, že v sezoně 2001/2002 hrálo kanadsko-americkou NHL, tedy nejlepší soutěž světa, hned 78 Čechů! A jako bonus je možno připočíst, že trenér Ivan Hlinka v té době stál na lavičce Pittsburghu Penguins jako hlavní kouč. Český hokej měl zvuk a jeho sláva byla, vzhledem k tomu, jak je Česká republika malá, až nesmyslná.

Češi v NHL jsou dnes jen do počtu, až na jednoho

Národní tým ještě na MS 2011 a 2012 urval dvě bronzové medaile, ale pak přišel prudký propad dolů. Skončila generace hráčů, kteří se učili hrát hokej ještě za minulého režimu, a najednou je neměl kdo nahradit. Reprezentace jezdila z turnajů bez úspěchů, stále méně týmů NHL si vybíralo v draftu české hráče a logicky tak klesal i jejich počet na soupiskách těch nejlepších mužstev světa. V letošní sezoně zatím do NHL nezasáhlo ani třicet hráčů z Česka. A třeba v sezoně 2021/22 jich bylo 39, tedy polovina počtu, který platil přesně o dvacet let dříve.

„Mám obavu, že navíc to číslo bude v budoucnu stále klesat,“ uvedl bývalý extraligový útočník a nyní televizní hokejový expert Milan Antoš. Ten navíc upozorňuje na to, že zatímco dříve v zámoří všichni obdivovali, co umí Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Robert Reichel, Milan Hejduk, Patrik Eliáš a mnozí další, dnes máme v USA a Kanadě spíše hráče na doplnění soupisky než skutečné hvězdy. Za tu se dá bez jakýchkoliv debat označit jen David Pastrňák, který válí za Boston Bruins. „Problém je v tom, že máme strašně málo špičkových hráčů. Máme takovou tu druhou garnituru, ale těch špičkových začínáme mít fakt nedostatek, řekl bych až úplně málo,“ řekl nedávno pro server Sport.cz Milan Antoš.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!