Na Babišův protikorupční útvar bude dohlížet poslanecká komise | e15.cz

Na Babišův protikorupční útvar bude dohlížet poslanecká komise

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Glos Hynek / Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci schválili vytvoření sedmičlenné komise, která bude dohlížet na činnost Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Složená bude z poslanců, o konkrétních jménech jejích členů budou poslanci rozhodovat později až na některé další schůzi Sněmovny. Volit je budou podle poměrného zastoupení. Na FAÚ nyní dohlíží sněmovní podvýbor, poslanci ho vzhledem k vytvoření komise zřejmě zruší.

Poslanecké kluby mají čas do pondělí, aby navrhly své zástupce v komisi. S jejím zřízením počítá novela zákona, kterou Parlament schválil letos. V účinnost vstoupila k 1. říjnu.

Novelu ve Sněmovně předložila opoziční ODS. Původně v ní navrhovala, aby ředitele FAÚ jmenovala vláda místo ministra financí. Mezitím ale začal platit služební zákon a podle něj ředitele jmenuje státní tajemník na ministerstvu. Občanští demokraté od této části svého návrhu proto později ustoupili.

Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video