Na podporu odvolaného Pospíšila už proběhla první demonstrace | E15.cz

Na podporu odvolaného Pospíšila už proběhla první demonstrace

Demonstrace proti odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila
Demonstrace proti odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se na internetu těší silné podpoře příznivců. Na sociálních sítích dokonce někteří uživatelé začali svolávat demonstrace na jeho podporu. K podpoře Pospíšilovi lidé využívají i služby, jako je projekt Napište jim. S velkou nedůvěrou se velká část veřejnosti vyjadřuje k důvodům, kterými premiér Petr Nečas zdůvodnil odvolání z funkce. Nečasův odchod začal požadovat Nadační fond proti korupci (NFPK), premiér prý jedná v zájmu mafiánů.

Na podporu odvolaného Pospíšila dnes svolali demonstraci studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Akce začala v 18 hodin na Palackého náměstí. „Chceme panu ministru Pospíšilovi vyjádřit podporu a poděkovat mu za jeho práci,“ řekl svolavatel Jakub Drápal. Odvolání ministra prý oslabí důvěru veřejnosti v soudnictví. Podle policie na akci přišla stovka lidí.

Demonstraci na podporu Pospíšilovi organizuje i předseda neparlamentní Strany zelených Ondřej Liška. Svolává ji na čtvrtek od 19:00 na pražské Václavské náměstí. „Zítra všichni u koně, takto to vážně dál nejde!“ napsal na svém faceboobovém profilu Liška.

„Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky,“ napsal v prohlášení pro média NFPK podnikatele Karla Janečka. Nečas podle fondu kvůli své zbabělosti či v důsledku přímého propojení se zločinci jedná v rozporu se zájmy země a měl by odejít. Fond podle prohlášení hodlá podporovat aktivní kroky občanů včetně „radikálního vyjádření občanské nespokojenosti“.

„Pospíšilovo odvolání je dalším vítězstvím kmotrovské lobby v české politice,“ napsal za hnutí ANO 2011 jeho lídr a podnikatel Andrej Babiš. „Všem zasvěceným“ je podle něj jasné, že hlavním důvodem odvolání byl návrh dosadit na místo vrchního státního zástupce v Praze Lenku Bradáčovou, známou nekompromisním přístupem k politické korupci.

K odvolání Jiřího Pospíšila čtěte:

Lidé také píší na internetu desítky vzkazů politikům, v nichž vyjadřují nespokojenost s dnešním krokem premiéra Nečase. Využívají k tomu web Napište jim, který umožňuje kontaktovat volené zástupce. Na podporu Pospíšilovi vznikají i facebookové skupiny, v nichž se sdružují jeho sympatizanti.

Pospíšila dnes nečekaně na odvolal prezident Václav Klaus. Předseda vlády svůj krok vysvětlil tím, že ztratil důvěru v Pospíšilovu schopnost manažersky a rozpočtově zvládnout resort. Odvolání odůvodnil tím, že ministr žádal o navýšení rozpočtu pro svůj resort o několik stovek milionů korun.

Podle opozice však financování spravedlnosti není zřejmě hlavním důvodem Pospíšilova konce ve vládě. , že za jeho odvoláním může být snaha zabránit pozitivním změnám, které v čele justice učinil, když odvolal kritizovaného vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video