Napodruhé už správně, nižší daň z benzinu neprošla. Chystá se ale ústavní stížnost | E15.cz

Napodruhé už správně, nižší daň z benzinu neprošla. Chystá se ale ústavní stížnost

Zleva premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny v Praze.
Zleva premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny v Praze.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nižší spotřební daň z benzinu a nafty napodruhé neprošla. ČSSD si pohlídala, aby její poslanci tentokrát hlasovali správně. Ve středu totiž zákonodárci naopak snížení daně schválili, jednání však bylo zpochybněno a poslanci museli hlasovat znovu. Opoziční poslanci zvažují podání ústavní stížnosti. Zachování zelené nafty pro zemědělce poslanci odsouhlasili.

Opoziční poslanci z ODS, TOP 09 a Úsvitu opustili na protest proti opakovanému hlasování před závěrečným hlasováním jednací sál. Pro Urbanův návrh hlasovalo dnes 26 poslanců KSČM, z poslanců ČSSD pro něj hlasoval jen Urban sám. Pro zákon jako pro celek hlasovali poslanci vládní koalice i komunisté.

Vláda poslancům předložila novelu výlučně kvůli tomu, aby zachovala právo zemědělců na vracení části spotřební daně ze spotřebované nafty. Poslanec Urban k ní ale ve druhém čtení předložil návrh na snížení sazby spotřební daně z nafty o 2,50 Kč na litr a u benzinu o 1,50 korun na litr. Poslanci to ve středu schválili hlasy opozice, ke které se přidalo i 17 sociálních demokratů.

Ihned to vyvolalo kritiku z úst ministra financí Andreje Babiše (ANO), který poukazoval na to, že stát přijde o 14 miliard korun. Pohonné hmoty by podle něj stejně nezlevnily a pomohlo by to jen jejich distributorům. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl mimo jiné to, že řada poslanců jeho strany nevěděla, o čem hlasuje. Podle něj bylo chybou, že Urban tento návrh předložil a měl by to podle něj uvnitř strany vysvětlit.

Středeční jednání poznamenaly zmatky

Středeční hlasování o Urbanově návrhu i o zákonu jako o celku zpochybnil sociální demokrat Ladislav Šincl. Poslanci na jeho námitku přistoupili, a hlasování se proto muselo opakovat dnes. Tento postup ale kritizovala opozice a chce se dokonce chce kvůli proceduře schvalování obrátit na Ústavní soud. Vadí jí hlavně to, že Šincl zpochybnil hlasování až po hodinové přestávce, kterou si ihned po hlasování vyžádal klub ČSSD. Podle jednacího řádu musí poslanec hlasování zpochybnit bezprostředně. Část opoziční poslanců proto před hlasování opustila jednací sál.

Pokud novelu schválí i Senát a podepíše prezident, budou moci zemědělci získávat vratku spotřební daně dostávat i nadále. Jen letos by takto mohli získat zpět až 1,3 miliardy korun. Má to podpořit jejich konkurenceschopnost. Pravicové opozici se zelená nafta nezamlouvá a poukazuje na to, že jde o možnost k daňovým únikům. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím ale nesouhlasí. Podle něj zemědělci spotřebují mnohem víc nafty, než na kolik můžou o vratku žádat.

Zelená nafta skončila ke konci loňského roku, obnovena má být se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a tento návrh na jaře předložila poslancům.

Martin Čaban: Partyzán Urban

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video