Národní galerie hledá ředitele sbírek. Vypsala mezinárodní konkurz | E15.cz

Národní galerie hledá ředitele sbírek. Vypsala mezinárodní konkurz

Národní galerie hledá ředitele sbírek. Vypsala mezinárodní konkurz
Výstava fotografií korejského fotografa, filantropa, ekologa a vynálezce jménem Ahae
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Národní galerie v Praze (NG) vypisuje výběrová řízení na pozice ředitelů Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění. Bývalé ředitele ředitel NG Jiří Fajt odvolal loni v prosinci.

Jejich nástupci doplní pětici šéfů všech sbírek NG a ve spolupráci s Fajtem a hlavním kurátorem Adamem Budakem se budou podílet na restartu NG s ambicí dosáhnout postavení špičkové muzejní instituce v mezinárodním kontextu, stojí v inzerátu na obsazení ředitelských míst.

Jiří Fajt sliboval, že nové ředitele sbírek bude hledat mezinárodním konkurzem - přihláška do prvního kola musí obsahovat životopis i motivační dopis v anglickém jazyce, v angličtině musí být i seznam publikační činnosti, seznam realizovaných vědecko-výzkumných a výstavních projektů.

V inzerátu dále stojí, že NG hledá silné osobnosti schopné přinášet vlastní podněty a zároveň spolupracovat na koncepci tvorby, ochrany a prezentace sbírkových fondů. Posouzením uchazečů bude pověřena komise odborníků, její složení zatím zveřejněno není. Podrobné informace k výběrovému řízení jsou na webu Národní galerie v Praze.

Fajt již dříve uvedl, že mezinárodním konkurzem chce v budoucnu obsadit i místa kurátorů, jejichž počet má být proti současnosti zhruba poloviční.

Historik umění Jiří Fajt nastoupil do čela NG loni v červenci a personální obměnu nejvyššího vedení avizoval od začátku svého působení. V září se funkce šéfkurátora ujal renomovaný kurátor Adam Budak. V prosinci Fajt odvolal ředitele tří zmíněných sbírek; v NG je ještě Sbírka orientálního umění a Sbírka grafiky a kresby.

Bez náhrady

Tři odvolaní ředitelé Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová se veřejně proti Fajtově kroku bránili. Uváděli, že je v danou chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu.

Jiří Fajt ale řekl, že s Vlnasem se na odchodu z NG ke konci roku dohodl už v červenci. Domluvili se podle něj na spolupráci na některých krátkodobých projektech. Na výměně Musilové se shodl s Adamem Budakem. Fajt tvrdí, že před svým rozhodnutím posuzoval výstavní a publikační činnost sbírky moderního umění, návštěvnost krátkodobých výstav i koncepci a výstavní dramaturgii.

Ředitelce Sbírky umění 19. století Fajt nabídl místo kurátorky, která ho ale nepřijala. Jednou z věcí, kterou Fajt po svém nástupu kritizoval u kurátorů i vedoucích pracovníků NG, bylo přílišné sepětí s trhem, tedy především honorované vypracovávání posudků uměleckých děl prodávaných v aukcích.

Jiří Fajt: Když se Pražana zeptáte na Národní galerii, v lepším případě si vzpomene na Národní muzeum

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!