Nejzajímavějším benefitem jsou stále peníze. Oblibu má Cafeterie | E15.cz

Nejzajímavějším benefitem jsou stále peníze. Oblibu má Cafeterie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co je nejlepší dostat od firmy k platu navíc? Zvláště mladá generace už tolik neslyší na peníze, do popředí se u ní dostávají spíše lepší podmínky pro skloubení pracovního a osobního života a atmosféra ve firmě. Finanční motivace však obecně stále zůstává na prvním místě.

Aktuální výsledky ankety pracovního portálu Profesia.cz ukázaly, že finanční ohodnocení vázané na výkonovou složku je pro české zaměstnance stále velmi motivující.

Nejzajímavějším bonusem zůstávají pro české zaměstnance progresivní výkonové složky mzdy a podíly na zisku. Tuto možnost volilo 36 procent respondentů.

Pro čtvrtinu zúčastněných je nejzajímavějším bonusem pružná pracovní doba. Celkem vyrovnané jsou preference dovolené navíc (11 %), příspěvků na pojištění (12 %) a příspěvků na vzdělání a volnočasové aktivity (9 %).

„Ještě nedávno byly různé zaměstnanecké výhody a bonusy doménou velkých, zejména nadnárodních firem, v posledních dvou až třech letech se situace v České republice výrazně mění. Podle našich zkušeností nabízí různé benefity svým zaměstnancům již více než polovina malých a středních firem,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz.

Nabídka bonusů se podle Lincové v průběhu let značně posunula – od stravenek a možnosti využívat mobilní telefon k pestré nabídce volnočasových aktivit, příležitostí pro vzdělávání nebo zpružnění pracovní doby, pokud to charakter práce dovoluje.

Roste obliba bonusů spojených s péčí o zdraví – od příspěvků na sportovní aktivity, masáže, přes zajištění nadstandardní zdravotní péče, až po příspěvky na léky, lázeňské pobyty nebo rehabilitační péči, a také využívání příspěvků na různé typy pojištění.

Odklon od jednorázových pobídek

Obecně jde o odklon od jednorázových věcných bonusů a přesun k dlouhodobější podpoře zájmů nebo rozvoje zaměstnanců. Zvláště pro zaměstnance s rodinami je ale nejlákavější pružná pracovní doba, možnost pracovat z domova, případně firemní školka nebo dětský koutek.

„Firmy často volí systém tak zvané Cafeterie – nabídky různých typů bonusů, z nichž mohou zaměstnanci čerpat v určitém finančním objemu,“ podotýká Lincová. Tím se snadno řeší disproporce , že pro někoho je větší motivací jazykový kurz, pro jiného delší dovolená nebo příspěvek na pojištění.

Jako nejlepší ale lidé podle ankety často zmiňují i naprosto nemateriální bonusy – příjemnou a přátelskou atmosféru ve firmě, respektující kolegy a možnost dělat zajímavou práci, která je naplňuje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video