Nezávislost žalobců posílí, věří nejvyšší státní zástupce Zeman | E15.cz

Nezávislost žalobců posílí, věří nejvyšší státní zástupce Zeman

Nezávislost žalobců posílí, věří nejvyšší státní zástupce Zeman
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
• 
ZDROJ: Vackova Anna/E15

Pavel Otto

V pořadí třetí návrh zákona o státním zastupitelství částečně kopíruje původní reformní předlohu bývalé Nečasovy vlády. Počítá se zrušením obou vrchních zastupitelství v Praze a v Olomouci a se vznikem týmu protikorupčních specialistů, kteří se zaměří na machinace s veřejnými zakázkami se škodou nad 300 milionů korun. Zvýšit se má i transparentnost výběru žalobců.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) novelu podporuje Nejvyšší státní zastupitelství, profesní sdružení žalobců a také koaliční partneři. Podstatné je, že vypadly změny prosazované bývalou šéfkou rezortu Helenou Válkovou (ANO), podle nichž se státní zástupci měli dostat do většího područí moci výkonné.

To vítá nejvyšší žalobce Pavel Zeman. „Se současným ministrem se v základních principech shodujeme. K návrhům jeho předchůdkyně se nechci vracet. Pevně věřím, že už jsou součástí historie,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15. Ministr Pelikán odhadl, že zákon by mohl začít platit od ledna 2017; některá ustanovení o půl roku dříve.

Zeman by považoval za optimální, kdyby vedoucí žalobci byli ve funkcích sedm let jako předsedové nižších soudů

Zeman v prosinci poslal Válkové 44 připomínek, jež označil za zásadní. Kritizoval hlavně to, že by žalobci povinně informovali ministerstvo o podrobnostech živých trestních řízení. Sporný byl i navrhovaný způsob jmenování žalobců.

Shodou na vzniku protikorupčního speciálu ztroskotal i další záměr Válkové, aby se vyšetřováním závažných případů zabývalo osm krajských státních zastupitelství. Tyto kauzy budou naopak soustředěny pod jedno zvláštní pracoviště se silným postavením, na něž bude dohlížet Nejvyšší státní zastupitelství. „Místo roztříštěnosti bylo upřednostněno centrální řešení,“ poznamenal Zeman.

Považoval by také za optimální, kdyby vedoucí žalobci byli ve funkcích sedm let podobně jako předsedové nižších soudů. „A hlava soustavy by měla desetiletý mandát jako předsedové nejvyšších soudů. Daný člověk už by ale nemohl být ve funkci znovu. Zabránilo by se tak tomu, aby byl v pokušení zalíbit se politikům,“ dodal Zeman. Podle nyní platných norem může být nejvyšší žalobce odvolán v podstatě na jakémkoli jednání vlády.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!