Normalizační způsoby jsou naštěstí stále ještě nepřijatelné, vítá Staňkův konec ředitel Doxu | E15.cz

Normalizační způsoby jsou naštěstí stále ještě nepřijatelné, vítá Staňkův konec ředitel Doxu

vaj, pab

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Signatáři petice za odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) dosáhli svého, šéf rezortu ohlásil odchod z funkce. „Je to vítězství sjednocené kulturní scény,“ reagoval pro E15.cz ředitel pražského centra Dox Leoš Válka.

Kulturní scéna podle něj dala jasně najevo, že „normalizační způsoby, které jsme viděli v kauze odvolání ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa, jsou naštěstí v této zemi ještě pořád nepřijatelné.”

„Vadily jeho nepřijatelné způsoby, nepřijatelný projev, neuvěřitelná nevědomost a neznalost vlastního rezortu. To jsou všechno věci, které u ministra kultury nemohou projít bez povšimnutí,” vysvětlil dále Válka. Spekulovat o nástupci Staňka nechtěl. “Určitě budeme ve střehu," dodal však.

Válka se spolu s dalšími signatáři petice sešel počátkem května na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Kromě Války s předsedou vlády vyjednávali také režisér Václav Marhoul, architekt Josef Pleskot, ředitel divadelního centra Jatka 78 Štěpán Kubišta a Otto M. Urban, ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny Národní galerie.

Petice vzniklé na základě Staňkova odvolání dvou ředitelů byly dvě. Ta ranější má dnes přes 7000 podpisů včetně mnoha významných osobností kulturního a veřejného života.

Spor o ministra kultury se datuje do poloviny dubna, kdy Antonín Staněk těsně před velikonočními svátky nečekaně a v rozporu se svými dřívějšími ujištěními odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Jejich odchod ministr vysvětloval údajnými hospodářskými přečiny, na oba ředitele také hned podal trestní oznámení.

Autor: vaj, pab

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video