Nový šéf policie nastartuje Kobru, pustí se i do boje s drogami | e15.cz

Nový šéf policie nastartuje Kobru, pustí se i do boje s drogami

Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý
Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Boj s pouliční drogovou kriminalitou, extremismem anebo násilím na stadionech, to jsou jedny z priorit nového policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Na zřeteli bude mít také kroky proti daňové kriminalitě, které mají vést ke zřízení speciálního útvaru Kobra. „Předpokládám, že pan policejní prezident do měsíce připraví návrh svých nejbližších spolupracovníků,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

„Když jsem definoval své priority, chtěl jsem jednoznačně ukázat, že policie se bude ubírat směrem k veřejnému pořádku,“ řekl Tuhý. Policie by se podle něj měla proto zaměřit na pouliční kriminalitu, levicový i pravicový extremismus nebo násilí na sportovních utkáních. „Policie bude profesionálně a zcela nekompromisně zasahovat proti tomuto fenoménu,“ podotkl.

Podle Tuhého je nicméně zapotřebí policii nejprve stabilizovat. „Policie v posledních několika letech procházela mnoha změnami a nyní je podstatné, aby policejní sbor měl jasné vedení,“ řekl.

Zajistí fungování Kobry

Chovanec zdůraznil, že mezi úkoly nového policejního prezidenta patří také boj proti finanční kriminalitě a korupci. „Má za úkol připravit start týmu Kobra a to tak, aby byla účinná a úspěšná,“ řekl novinářům. Tým Kobra, na jehož vytvoření se dohodl Chovanec s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), budou tvořit zástupci policie, finanční a celní správy.

Ministerstvo vnitra je podle Chovance připraveno kvůli boji se závažnou hospodářskou kriminalitou vyjednat a poskytnout policistům lepší finanční podmínky a také technické vybavení.

Tuhý chce ještě tento týden vyhlásit výběrové řízení na uvolněnou pozici svého prvního náměstka, který by měl nastoupit do 15. května. Členem jeho týmu bude Petr Petřík, který se na začátku dubna stal náměstkem pro ekonomiku. Vypsáno bylo i výběrové řízení na náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování, který by měl nastoupit do června. Počet náměstků Tuhý zvyšovat nebude. Podobu týmu svých nejbližších spolupracovníků navrhne Chovancovi do měsíce.

Děj na policejním prezidiu
Ministr Chovanec jmenoval policejního prezidenta Tuhého v sobotu 12. dubna. Křeslo policejního šéfa bylo volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka. Jeho jmenování zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie, kdy byl kromě Červíčka policejním prezidentem zároveň i Petr Lessy. Červíček se stal šéfem policie poté, co jeho předchůdce Lessyho odvolal někdejší ministr vnitra Jan Kubice kvůli trestnímu stíhání. Soud ale stíhání později zastavil a Pecina Lessyho na začátku prosince vrátil do funkce.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video