Eldis holdingu Czechoslovak Group může armádě dodat vozy Titus | E15.cz

Obrněnce Titus pro armádu za téměř sedm miliard může dodat Strnadova firma Eldis

ČTK, tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým možným dodavatelem 62 obrněných vozidel Titus pro českou armádu za asi 6,7 miliardy korun je firma Eldis Pardubice z holdingu Czechoslovak Group Michala Strnada. Společnost Tatra Export, která měla původně podle rozhodnutí vlády vozy dodat, nezískala bezpečnostní prověrku. Informaci přinesl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obě firmy spadají do koncernu Czechoslovak Group. Finální smlouva o dodávce ještě nebyla podepsána, samotný začátek jednání o ní musí schválit vláda a ministerstvo financí.
 

O změně dodavatele rozhodlo minulý týden kolegium ministra obrany. Podle Pejška je Eldis držitelem příslušné bezpečnostní prověrky a získal také licenci od francouzského výrobce nástavby Nexter Systems. Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že o změně dodavatele bude v nejbližší době informovat vládu. "Vyzbrojení vozidly Titus je jednou z priorit armády již několik let. Vojáci tuto techniku potřebují a mým cílem je projekt úspěšně a rychle dokončit," uvedl.

Armáda poptává 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení. "Předpokládaná hodnota zakázky činí 5,7 miliardy korun s DPH, dalších 950 milionů korun je vyčleněných na pětiletou servisní podporu," uvedl Pejšek.

Zakázku vláda schválila loni v červenci. Tatra Export ale nezískala bezpečnostní prověrku, kterou potřebuje, protože dokumentace k zástavbě komunikačních systémů a kryptografických zařízení je utajovaná. "Tudíž ministerstvo obrany akceptovalo návrh na změnu dodavatele," poznamenal mluvčí.

O potížích Tatra Export se získáním prověrky se mluvilo dlouhodobě. Zakázka se proto odsouvala. Podle Pejška by měla vozidla armáda dostat v letech 2020 až 2025.

Mediální zástupce Czechoslovak Group Andrej Čírtek uvedl, že změna dodavatele není jen formální krok. "Společnost Eldis se bude na projektu skutečně podílet, k čemuž má jako vývojář a výrobce elektronických systémů výborné předpoklady," sdělil Čírtek. Společnost CSG je podle něj přesvědčena, že Titus je "vynikající vozidlo" pro potřeby české armády i případné zahraniční zákazníky. "Po letech tak Armáda ČR získá ve větší sérii obrněnec postavený na domácím podvozku," dodal. Dodal, že se na vývoji stroje podílela francouzská zbrojovka Nexter Systems.

Jednatelem společnosti Eldis, která se podle svých webových stránek specializuje na výrobu aktivních radarových systémů, je od konce listopadu 2017 Jiří Sauer. Ten figuruje i v dalších firmách spojených s CSG, například v Retia či CSG Aerospace. Czechoslovak Group vlastní od konce ledna Michal Strnad, syn zakladatele Jaroslava Strnada.


Autor: ČTK, tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video