Odbory České pošty podaly trestní oznámení, zaměstnanci čelili zastrašování | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Odbory České pošty podaly trestní oznámení, zaměstnanci čelili zastrašování

ČTK

Tři odborové organizace České pošty podaly trestní oznámení. Podle nich zaměstnanci v souvislosti s prosincovou stávkou v podniku byli zastrašováni. Oznámení směřuje na neznámého pachatele.

Řekl to předseda odborové organizace SOS-21 Petr Pohl. Mluvčí pošty již dříve odmítl, že by vedení firmy stávkující zastrašovalo.

Vedoucí představitelé pošty podle Pohla před stávkou uváděli do médií a vnitřních dokumentů firmy, že stávka je protizákonná a neoprávněná. "Podle právníka by se mohlo jednat o porušování zákona o útisku," vysvětlil Pohl důvod trestního oznámení.

Oznámení podali odboráři 2. března. Spolu s Pohlem ho podal i předseda Odborového hnutí zaměstnanců pošty Evžen Dvorský a Filip Janovský z Nezávislého odborového svazu České pošty. Věc řeší Městské státní zastupitelství v Brně.

Podívejte se, jak stávka České pošty vypadala: 

Pošta získá 800 milionů za ztráty z minulých let, zvýší platy doručovatelkám

Část zaměstnanců pošty loni v prosinci stávkovala za vyšší mzdy. Do dvouhodinové výstražné stávky vstoupila 19. prosince jen zhruba stovka lidí, které podpořilo kolem 150 sympatizantů. Část pracovníků o tři dny později vstoupila do další stávky, která se dotkla především třídíren pošty. Podnik zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí.

Někteří odboráři si v médiích stěžovali na údajný nátlak ze strany pošty. Mluvčí společnosti Matyáš Vitík to ale odmítl. "Vedení České pošty určitě své zaměstnance nevydíralo, nezastrašovalo je," řekl 22. prosince.

Sledujte zpoveď jedné se zaměstnankyň České pošty:

„Neměla jsem čas si dojít k lékaři nebo se najíst,“ říká Hana o práci pošťačky
 

Kam mizí peníze České pošty? Státní podnik koupil přes čtyři tisíce lahví vína

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!