Panamskými dokumenty se budou zabývat i české daňové úřady | E15.cz

Panamskými dokumenty se budou zabývat i české daňové úřady

Generální finanční ředitelství
Generální finanční ředitelství
• 
ZDROJ: financnisprava

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální finanční ředitelství bude studovat data z tzv. Panama Papers, které obsahují informace o politicích i podnikatelích, kteří využívali daňové ráje, řekl vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun. Úřad o data již požádal německé novináře.

„Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska,“ řekl pro ihned.cz Kapoun.

Na jedenáct milionů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnilo v neděli několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, jak firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Společnost Mossack Fonseca se hájí, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální.

Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony založením jedné nebo více offshoreových firem, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů.

Nejčastěji Češi schovávají své firmy na Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, pacifický ostrov Niue, Panama nebo ostrov Samoa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video