Pelikán nezprostil žalobce Zemana mlčenlivosti. Dělá naschvály, reagoval Plíšek | E15.cz

Pelikán nezprostil žalobce Zemana mlčenlivosti. Dělá naschvály, reagoval Plíšek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr spravedlnosti Roert Pelikán (ANO) nezprostil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana mlčenlivosti pro slyšení před poslaneckou komisí k únikům údajů z vyšetřovacích spisů.

Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) mluví o naschválu. Pelikán tvrdí, že žádosti o zbavení mlčenlivosti nebyly zdůvodněny tak, jak požaduje zákon o státním zastupitelství.

"Musím to brát jako obstrukci ministra spravedlnosti za hnutí ANO, které od počátku nesouhlasilo se zřízením komise," řekl Plíšek. Pelikán argumentuje tím, že zákon vyžaduje pro zbavení mlčenlivosti vážné důvody. Žádná ze dvou dosavadních žádostí požadavkům zákona podle ministra neodpovídá.

"Zmíněné vážné důvody nebyly ani v jedné z doručených žádostí uvedené. Z tohoto důvodu nebylo možné žádosti o zbavení mlčenlivosti zatím vyhovět. Nejedná se schválnost či obstrukci, ale dodržování zákona o státním zastupitelství," vzkázal po své mluvčí Pelikán.

Plíšek však říká, že žádosti byly konzultovány s právníky a další svědci na základě prakticky stejné žádosti zproštěni mlčenlivosti jinými lidmi byli.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s předsedou ANO a v té době ještě ministrem financí Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů na představitele ČSSD. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá.

Šéf ANO označil nahrávky za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil už dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Plíšek míní, že Pelikánovo rozhodnutí nebude mít na práci komise zásadní dopad. Navzdory tomu s ním bude chtít o záležitosti debatovat na úterním jednání komise, na které byl ministr pozván. Dorazit by měl také Zeman, ač o konkrétních případech úniků nebude moci vypovídat.

S Pelikánem, jenž podle předsedy mlčenlivosti zbaven byl, by měla komise podle Plíška probrat jeho pohled na kontrolní nástroje ve vztahu k neoprávněnému nakládání s vyšetřovacími spisy a opatření, která by takovému jednání bránila. V obdobném duchu by se mělo nést rovněž Zemanovo slyšení. Před komisi má v úterý vypovídat také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video