Piráti a STAN půjdou spolu do sněmovních voleb | e15.cz

Piráti a STAN spolu půjdou do sněmovních voleb. Kandidátem na premiéra bude Bartoš

Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan
• 
ZDROJ: ČTK / Kamaryt Michal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli na koaliční smlouvě před sněmovními volbami v roce 2021. Hnutí STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích - Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém. Subjekty vloží do předvolební kampaně 49 milionů korun. Dvě třetiny dají Piráti, třetinu STAN. Dohodu ještě musí schválit členské základny obou stran.

Celostátní výbor STAN bude o koaliční smlouvě hlasovat 7. ledna, členská základna Pirátů by měla rozhodnout koncem prvního lednového týdne.

První část devětatřicetistránkového dokumentu je věnována programovým prioritám, druhá kodexu spolupráce. Třetí část obsahuje dohodu na formátu kandidátních listin a čtvrtá se věnuje financím, řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

„Ve vyjednávání budeme postupovat jako jeden muž. O vládě, o rozpočtu a dalších zásadních otázkách budeme hlasovat společně. Kandidátem na premiéra bude Ivan Bartoš, na místopředsedu vlády Vít Rakušan. Sestavíme společný vládní tým. Každý budeme mít vlastní poslanecký klub, ale kluby budou na denní bázi pravidelně spolupracovat a dělit si práci,“ řekl Michálek.

Starostové budou mít lídra ve čtyřech krajích. „Čelo kandidátky je pak obsazeno, pracovně říkáme, v rytmu valčíku, jedna ku dvěma, zbytek kandidátky polkou jedna ku jedné,“ poznamenal šéf poslanců STAN Jan Farský.

STAN dnes na zasedání předsednictva bude hlasovat o tom, že materiál pošle členské základně. „U Starostů a nezávislých rozhoduje mezi sněmy celostátní výbor a ten po prostudování této materie by se měl zabývat definitivním a finálním schválením koaliční smlouvy 7. ledna,“ uvedl předseda STAN Rakušan. Předsednictvo Pirátů dnes také návrh postoupí celostátnímu fóru, tedy všem členům Pirátské strany. Pro schválení musí být tři pětiny hlasů. Rozhodne se podle předsedy Bartoše koncem prvního lednového týdne na zasedání celostátního fóra, které se vzhledem ke koronavirové situaci uskuteční digitálně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video