Piráti: České úřady odmítají Evropské komisi poskytnout údaje o čerpání dotací Agrofertem

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (vpravo) a místopředseda strany Jakub Michálek.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (vpravo) a místopředseda strany Jakub Michálek. Zdroj: ČTK

České úřady podle Pirátů prozatím odmítly poskytnout Evropské komisi údaje ohledně čerpání unijních dotací holdingem Agrofert. Při dnešních interpelacích to uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který do loňska Agrofert vlastnil, to označil za součást kampaně před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce.

„Já jsem nic nedostal jako premiér. Máte pocit, že když něco přijde úředníkům, že mě o tom informují? Neinformují,“ uvedl Babiš. Bartošovo tvrzení, že Agrofert nadále ovládá, označil za nesmysl a lež. Poznamenal také, že ani jako předseda vlády, ani jako ministr financí se nezúčastnil žádného dotačního programu. „Nemám na to žádný vliv,“ prohlásil.

„Podle našich zjištění jste i nadále ovládající osobou ve vztahu ke společnosti Agrofert, a to bez ohledu na to, že byla tato společnost takzvaně zaparkována ve svěřeneckých fondech. Porušuje tím zákon o střetu zájmů i finanční nařízení EU (o střetu zájmů) s platností od letošního srpna,“ uvedl Bartoš.

Evropská komise prověřuje možný střet zájmů Babiše v souvislosti s dotacemi pro Agrofert Holding. Před měsícem to oznámil komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger. Podnět k EK dala organizace Transparency International. Premiér je podle ní ke svěřenským fondům, do kterých loni v únoru Agrofert vložil, v takové pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. Premiér toto tvrzení odmítl. Na Evropskou komisi se obrátili také Piráti, podle nichž se řízení vede také proti ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD).

Babiš čelí stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Ta patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma opět vrátila do skupiny Agrofert.