Piráti neuspěli s dovoláním kvůli omluvě společnosti Lego | E15.cz

Piráti neuspěli s dovoláním kvůli omluvě společnosti Lego

Piráti neuspěli s dovoláním kvůli omluvě společnosti Lego
Staronový předseda České pirátské strany Ivan Bartoš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Česká pirátská strana neuspěla s dovoláním proti verdiktu, který jí nařídil omluvit se firmě Lego. Důvodem bylo použití charakteristických figurek v předvolebním spotu. Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl, odůvodnění zatím nezveřejnil. Strana už v minulosti omluvu zveřejnila na svém webu, dovolání totiž nemá odkladný účinek.

Strana před krajskými volbami v roce 2012 připravila animovaný klip „Vypustíme kaprům rybník“, v němž použila stavebnicové figurky. Ve vodě plavaly ryby, které měly představovat velké politické strany. Dvojice postaviček - „kmotrů“ - je krmila tisícikorunami. Poté se objevila figurka piráta, který úplatkáře vyhnal, ryby vylovil a jednu z nich udeřil palicí.

O omluvě rozhodl předloni pražský městský soud. Případ pak řešil ještě vrchní soud. Strana se k němu odvolala a hájila se tím, že verdikt zasahuje do jejího práva na svobodu projevu. Vyjádřila také názor, že ochrana nehmotných statků musí mít určité hranice. Firma Lego naopak zdůrazňovala, že si nepřeje být jakkoliv spojována s politikou.

Piráti se bránili ještě tvrzením, že autor klipu se postavičkami z Lega jen inspiroval, stejně jako podobnými figurkami dalších výrobců. Piráti také navrhovali, že by do klipu přidali upozornění, že s nimi Lego nemá nic společného. Společnost na to nepřistoupila.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!