Počet extremistických trestných činů loni klesl o pět procent | e15.cz

Počet extremistických trestných činů loni klesl o pět procent

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za loňský rok zaznamenala policie 170 trestných činů s extremistickým podtextem, o devět méně než předloni. Objasněno bylo 96 z nich. Ministerstvo vnitra to uvedlo ve zprávě o extremismu za druhé pololetí roku 2019.

Nejčastěji, v 61 případech, zaregistrovali policisté trestné činy podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, projevu sympatií k takovému hnutí nebo popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

Následovalo podněcování k nenávisti vůči skupině osob, kde policie loni zaznamenala 41 případů, a násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, kde bylo registrováno 27 případů. Úmyslné ublížení na zdraví motivované extremismem zaznamenala policie v pěti případech, tři z toho objasnila.

Kriminalisté za loňský rok evidují 122 stíhaných lidí, meziročně o 14 méně. Nejčastěji šlo opět o podporu a propagaci extremistických hnutí. Zpráva upozorňuje, že celkový počet stíhaných není prostým součtem hodnot, obvinění totiž mohli páchat trestnou činnost například ve více krajích a v tom případě by byli započteni vícekrát.

Nejvíce skutků s extremistickým podtextem evidovali policisté tradičně v Praze, kde jich loni bylo 43, meziročně o osm méně. Následoval Ústecký kraj s 24 trestnými činy, v roce 2018 jich tam policie evidovala 29. V Praze a Ústeckém kraji bylo také nejvíce stíhaných osob.

Za loňský rok bylo zaznamenáno 157 akcí, které organizovali nebo se jich účastnili politicky motivovaní extremisté. „Celkem jich bylo 128 spojeno s levicově extremistickým spektrem a 29 pak s pravicovými extremisty,“ uvádí zpráva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video