Podílové fondy letos vesměs prodělávají, akciové ztratily téměř deset procent

Akcie

Akcie Zdroj: ProfiMedia

Většina podílových fondů letos stále prodělává, akciové fondy ztratily letos do konce května 9,6 procenta, dluhopisové fondy 8,9 procenta a fondy peněžního trhu 5,1 procenta. Naopak komoditní fondy se zhodnotily o 75,6 procenta a realitní fondy o 1,7 procenta. Vyplývá to z aktuálního Broker Consulting Indexu podílových fondů za květen.

"Květnové výsledky Indexu podílových fondů se nesou opět ve znamení poklesu, proti dubnu jde ale o mírnější propad. Výjimku tvoří nepřekvapivě fondy zaměřené na komodity a nemovitosti, ty zaznamenaly určitý procentní nárůst," uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák. V reakci na zvyšování úrokových sazeb pokračuje pokles dluhopisových fondů, vedle toho klesají taktéž fondy peněžního trhu. Na akciových trzích stále nekončí období poklesu, dodal.

Letos tak většina podílových fondů spíše prodělává. Zásadní vliv na to má podle něho zejména nejistota. "Aktuálně se všechny země potýkají s rostoucí inflací a rostoucími úrokovými sazbami v ekonomikách. Výjimkou je zatím eurozóna, jsem ale přesvědčen, že i zde dojde dříve či později ke zvýšení úrokových sazeb," podotkl Novák. Zda je celkový pokles reakcí na delší korekci, která byla vyvolána blízkým válečným konfliktem, nebo jde o začátek období tzv. medvědího trhu, čili dlouhodobější pokles na akciových trzích, to se podle expertů teprve ukáže s časem.

U komoditních fondů nastal v květnu očekávatelný růst z důvodu rostoucích cen energií a všeobecného nedostatku materiálů. Rostoucí ceny se totiž podle Nováka projeví vždy v ekonomických výsledcích firem, které produkují dané suroviny. To se poté promítne i do trhu s komoditními fondy, je ale podle odborníků otázkou, jak dlouho tento růst vydrží. "Vše se bude odvíjet od výsledku války na Ukrajině a hlavně pak na situaci po ukončení bojů," upozornil Novák.

Vedle komodit neztrácejí v době rostoucí inflace ani nemovitostní fondy, což těší především konzervativní investory, dodal. Jedním z důvodů, proč si i tyto fondy připisují menší zisk, jsou tzv. inflační doložky u nájemních smluv. Vedle toho stále rostou ceny nemovitostí, což také ovlivňuje růst hodnoty u nemovitostních fondů, vysvětlil.

Jinak je tomu u dluhopisů, jejichž fondy jsou dlouhodobě ztrátové. Změna trendu u nich podle Nováka s největší pravděpodobností zatím nenastane. Hlavní příčinou, proč k tomu dochází, je zejména další zvyšování úrokových sazeb, které drží ceny dluhopisů dole. Ztrátu poté vykázaly i fondy peněžního trhu, které se v květnu ocitly více než jedno procento pod nulou.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,5 miliardy na 701,1 miliardy korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard Kč na na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.