Podle šéfa centrální banky jsme v nejhorší krizi od světové války | E15.cz

Podle šéfa centrální banky jsme v nejhorší krizi od světové války

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krize, kterou v současné době prochází Evropa, je nejhorší od druhé světové války. Před členy výboru Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to řekl šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Evropa musí podle něj rychle pokročit v integraci a založit společné ministerstvo financí. Trichet tím dal znovu najevo, že členové EU musejí více spolupracovat.

„Všechna naše nestandardní opatření jsou navržena tak, aby obnovila lepší přenos měnové politiky,“ řekl Trichet k politice ECB. „Máme bilanční sumu, která je o 77 procent větší ve srovnání s obdobím před začátkem krize. Americká centrální banka (Fed) má bilanční sumu, která je větší o 226 procent,“ řekl Trichet.

Šéf ECB řekl, že růst hrubého domácího produktu eurozóny bude ve druhém pololetí tohoto roku jen velmi slabý. „Rizika ohrožení hospodářského výhledu, která byla až dosud vyrovnaná, teď ukazují na zhoršení situace,“ řekl Trichet. Míra inflace v nadcházejících měsících zůstane nad hranicí dvou procent, kterou ECB považuje za strop cenové stability. S poklesem pod dvě procenta ECB počítá příští rok.

Masivní nárůst bilanční sumy je výsledkem podpory evropské ekonomiky a zadlužených zemí eurozóny. ECB v rámci těchto opatření nakupuje státní dluhopisy vybraných zemí, aby udržela vysokou likviditu. Ta je nezbytná k hladkému úvěrování firem i domácností. Podobné kroky v posledních letech aplikuje i Fed.

„Snažili jsme být maximálně opatrní, důrazní a přesní, jak jen to šlo. Snažit se ale popírat, že máme nejhorší krizi od druhé světové války, to by podle mého názoru byla ta největší chyba, jakou bychom mohli udělat,“ řekl šéf ECB.

Ekonomové varují před rizikem inflace

Ekonomové často upozorňují, že citelným rozšířením měnové báze centrální banka rozehrává nebezpečnou hru, která se může vymknout a způsobit vysokou inflaci. Trichet nicméně odmítá, že by inflace znamenala bezprostřední riziko. „Ve střednědobém i dlouhodobém výhledu jsou inflační očekávání stabilní,“ řekl Trichet. Dodal, že na posledním zasedání bankovní rady se rizika ohrožení střednědobého výhledu jevila jako vyrovnaná.

Trichet sice připouští, že od začátku finanční krize už centrální banka výrazně zvýšila bilanční sumu, na druhou stranu ale nejnovější statistická data podle něj naznačují, že peníze nejdou přímo do spotřeby. Část se jich drží na účtech, patrně z preventivních důvodů, kdyby se opět zhoršil přístup k úvěrům.

„Podle mého osobního názoru bude muset Evropa udělat výrazný krok směrem k politické jednotě, kde bude existovat výkonná odnož a parlament. Obě tyto instituce by měly rozšířenou zodpovědnost, jako už je tomu v každé demokracii. Součástí té výkonné odnože by bylo také Evropské ministerstvo financí,“ řekl Trichet.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video