Poláci míří za lékařskou péčí k levnějším českým soukromníkům | E15.cz

Poláci míří za lékařskou péčí k levnějším českým soukromníkům

Zdravotnictví, ilustrační foto
Zdravotnictví, ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za operacemi šedého zákalu, ale třeba i za zubní péčí míří do Česka stále více polských pacientů. Podle zkušeností lékařů Poláky na druhou stranu hranice láká kvalita zdravotní péče, kratší čekací doby i nižší ceny za provedené výkony. Polští klienti směřují převážně do soukromých zdravotnických zařízeních.

Stále se zvyšující poptávku polských klientů zaznamenává například Oční centrum Agel ve Vítkovické nemocnici v Ostravě. Zájem je hlavně o operace šedého zákalu, které tvoří až 90 procent poptávky. Mluvčí Agelu Radka Miloševská řekla, že na klinikách v Polsku se ceny pohybují kolem 4000 polských zlotých (přibližně 25 tisíc korun) za základní čočku a pojišťovna na ně pacientům nepřispívá. V Česku přitom může být cena téměř o polovinu nižší.

"Zákroky katarakty zde začínají na ceně 2320 zlotých, a to v případě, že si pacient žádá základní čočku a nemá žádné zdravotní komplikace, které by vyžadovaly specializovaný zákrok. Polská pojišťovna následně pacientovi uhradí 2112 zlotých," uvedla mluvčí. Podíl polských pacientů právě v oblasti operací šedého zákalu tvoří v centru zhruba 19 procent.

Poláci ale mívají zájem například i o podrobné oční vyšetření nebo třeba předepsání brýlí. "Hlavním důvodem, proč k nám polští pacienti přijíždějí, jsou jednoznačně dlouhé čekací doby v Polsku. Podle regionu se liší, ale průměrně zde pacient vyžadující operaci katarakty čeká od dvou do pěti let," doplnila Miloševská.

Lékaři, kteří jsou s polskými pacienty v kontaktu, poukazují i na kvalitu péče poskytované v Česku. "Polské ordinace málokdy disponují takovým vybavením, například se v našich ordinacích pacienti často diví, že máme ultrazvuk oka, o kterém dříve vůbec neslyšeli. Rovněž často zmiňují lidský faktor a chování zdravotnického personálu, který je k nim v Česku podstatně empatičtější," podotkla Miloševská.

Stejnou zkušenost mají i na oční klinice Gemini, která má pobočky na několika místech v republice včetně Ostravy, která je nedaleko od polských hranic. Marketingový ředitel kliniky Jiří Pernický řekl, že zatímco ještě před pár lety do zařízení na operaci šedého zákalu ročně přišlo zhruba 700 polských pacientů, loni jich bylo 5000 z celkového počtu 27.000 pacientů.

Hlavním důvodem zájmu Poláků jsou i podle Pernického dlouhé čekací doby v Polsku, které v některých případech mohou dosáhnout až pěti let. "U nás je ta čekací doba zhruba dva měsíce. Dalším důvodem je i zkušenost operatérů, která je v Česku výrazně větší než u těch polských," uvedl Pernický. Vybavení klinik v Polsku navíc podle něj zdaleka nedosahuje takových kvalit jako v Česku.

V příhraničním Českém Těšíně na Karvinsku se s polskými pacienty často setkávají i zubní lékaři. Někteří Poláci sice bydlí na polské straně hranice, ale pracují v Česku, kde za ně firmy platí zdravotní pojištění. "Polské pacienty mám, dělají třeba v Třineckých železárnách nebo automobilce, bydlí v Polsku a chodí potom tady, protože jsou u nás pojištění," uvedla lékařka Eva Jursová.

Občas přijdou i polští klienti nepojištění v Česku. Podle Jursové se v těchto případech zajímají hlavně o možnou péči ortodontistů, tedy odborníků na úpravy nepravidelností chrupu. To potvrzuje i Petra Godziková z ortodontické ordinace společnosti Geodental v Českém Těšíně. "Klienti z Polska k nám samozřejmě chodí. Je to asi tak, že 70 procent pacientů je českých a 30 procent polských," řekla Godziková. Podle ní polští klienti poukazují právě na lepší kvalitu zdravotnické péče a také výhodnější ceny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video