Policie začala vyklízet munici z vrbětického skladu, akce potrvá týdny

Policie začala 2. února odvážet munici z areálu muničních skladů ve Vrběticích.

Policie začala 2. února odvážet munici z areálu muničních skladů ve Vrběticích. Zdroj: ctk

Policie začala 2. února odvážet munici z areálu muničních skladů ve Vrběticích.
Policie začala 2. února odvážet munici z areálu muničních skladů ve Vrběticích.
Policie začala 2. února odvážet munici z areálu muničních skladů ve Vrběticích.
Policie začala 2. února odvážet munici z areálu muničních skladů ve Vrběticích.
5
Fotogalerie
Policie začala vyskladňovat munici a výzbrojní materiál z jednoho objektu v areálu ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku. Jde o sklad, který měla pronajatý společnost Excalibur Army.

Množství vyskladněné munice ani kam bude odvezena, neuvedl. Nejde o munici pro sklad v Květné na Svitavsku, ale je určena pro zákazníka, přeprava je v režii Excalibur Army, řekl mluvčí Andrej Čírtek.

„Obecně lze říci, že musí být vyskladněno vše,“ dodal Čírtek. Společnost obchoduje s dělostřeleckou a pěchotní municí. První kamion by měl z Vrbětic odjet dnes. Policie předpokládá, že vyskladňování objektů v areálu, kde loni vybuchly dva sklady, potrvá několik týdnů.

„Začali jsme u skladů, které jsou nejdál od epicentra. Vyskladňujeme výzbrojní materiál,“ řekl novinářům krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Soukromé firmy, kterým materiál patří, zajišťují i jeho odvoz. „Materiál je už prodaný nebo putuje do meziskladů nebo jiným vlastníkům,“ dodal. Podle něj byli také informováni zástupci dotčených obcí a krajů.

„Pokud otevřeme nějaký sklad, budeme se snažit jej celý vyskladnit, abychom se tam nemuseli vracet a nevznikla časová prodleva či technické problémy. Ale budeme i přeskakovat z firmy na firmu, podle toho zda je materiál prodaný a umožňuje to vyskladňování. Máme harmonogram, praxe ukáže, jestli budeme rychlejší nebo pomalejší. Usnesení vlády řeší problematiku do 20. června 2015, můj osobní názor je, že se bavíme i o druhé polovině roku,“ řekl Tkadleček.

Policie již dříve uvedla, že bude fyzicky kontrolovat vše, co se ve skladech nachází. „Největší problémy očekáváme, až se dostaneme do skladů, které byly evidentně zasaženy tlakovou vlnou, poškozeny odlétávajícími fragmenty a jsou blízko epicentra. Tam bude riziko velké,“ řekl Tkadleček.

K vyskladnění byly vytvořeny tři skupiny po 30 až 40 členech policie, hasičů i armády. Z bezpečnostních důvodů bude vždy pracovat jen jedna. „Lidé budou pracovat uvnitř objektu, v jeho blízkosti nebo při převážení na překladiště a nakládání,“ uvedl ředitel. Týmy se vystřídají, podle Tkadlečka budou pracovat i o víkendech. Vyskladňování nezkomplikovalo ani sněžení, byť o víkendu napadlo ve Vrběticích asi 15 centimetrů sněhu. Kvůli sněhu však nelze pokračovat v plošném čištění areálu od munice.

Ve skladech se nacházelo sedm tisíc tun materiálu

Při převozu munice musí být podle Tkadlečka splněny zákonné a bezpečnostní standardy. Platí stejně, když bude munici vyvážet soukromá firma i složky integrovaného záchranného systému. „Pokud vyskladňuje materiál soukromá firma, jde odpovědnost za ní, pokud materiál vyváží IZS, jde odpovědnost za těmito složkami a za státem,“ uvedl.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu asi sedm tisíc tun materiálu včetně jednoho tisíce tun výbušniny. Firmy, jež si sklady pronajímají, část munice odvezou zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Uzavřena zůstává silnice mezi Haluzicemi a Lipovou.