Politolog Lebeda: ČSSD se ve střetu s Hradem zachovala nejhůře, jak mohla | e15.cz

Politolog Lebeda: ČSSD se ve střetu s Hradem zachovala nejhůře, jak mohla

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nominantem ČSSD na post ministra kultury je bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Potvrdil to na tiskové konferenci vicepremiér Jan Hamáček. Zaorálek nahradí v roli nominanta Michala Šmardu, kterého odmítl jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš. Sociální demokracie se ale podle politologa Tomáše Lebedy dostala do složité situace do značné míry sama.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, označila Michala Šmardu za politický talent. Souhlasíte s takovým hodnocením? 

Ano, o Šmardovi se říká, že by mohl mít politickou budoucnost, ale sociální demokracie podle mě udělala tu chybu, že ho chtěla při nejbližší příležitosti dostat do vysoké politiky. A to podle mě není dobře, protože nedomysleli stávající rozložení sil. A to, že Šmarda bude velmi snadný terč. Zároveň nedomysleli, že ho mohou postavit do tak nepříjemného světla a ohrozí to koalici. Nechtěli ho učinit ministrem kultury, protože by byl v této oblasti nějak skvělý, ale protože ho chtěli dostat někam, kde bude hodně vidět. Nevybrali si úplně vhodný post ani vhodnou mocenskou konstelaci. 

Mohla  tedy ČSSD podle vás očekávat odpor Miloše Zemana? 

Ano, a pokud ho skutečně očekávali, tak do toho měli jít s vědomím, že neustoupí. Stalo se přesně to, co se dalo čekat a ČSSD kapitulovala, což je to nejhorší, co mohli udělat. 

Podle premiéra Andreje Babiše momentálně o ústavní krizi nejde. Jste stejného názoru?

Ústavní krize to přestává být ve chvíli, kdy se Andrej Babiš přidal s kritikou Michala Šmardy k prezidentovi. Jasně řekl, že Šmardu ve své vládě nechce. Ústavní krize by to byla ve chvíli, kdyby premiér požadoval jmenování nějakého ministra a prezident to odmítal. Poté je ve hře kompetenční žaloba, kterou by s vysokou pravděpodobností premiér vyhrál. On ale nic takového nechce. Babiš potřebuje být se Zemanem zadobře, a to prezident moc dobře ví. V podstatě tím, že dal jasně najevo, že Šmardu ve své vládě nechce, Zemanovi usnadnil pozici a sňal z něj vinu z porušování ústavy. 

Ukázalo nynější dění něco nového o fungování vládní koalice? 

Ne, myslím si že se jen potvrdilo to co už víme. Pro sociální demokracii být ve vládě není užitečné, nehraje ve vládě ani druhé housle. Vše se řídí podle noty Zemana a Babiše. A sociální demokracie na tom bude nadále ztrácet. 

Co je  podle vás ta hlavní motivace k tomu, že sociální demokracie nakonec ve vládě zůstává?

Obávám se, že to jsou osobní politické cíle vedení ČSSD, které zvítězily nad těmi stranickými, případně zájmy celé republiky.  Oni moc dobře ví, že už velmi pravděpodobně nikdy nebudou mít šanci vládnout nebo že ta šance je velmi nízká. ČSSD v podstatě pomohla prezidentu republiky vytvořit zde velmi nebezpečné precedenty pro náš ústavně politický systém. Už podruhé akceptovala, že prezident odmítl jmenovat jejího ministra, to už je pro parlamentní demokracii naprosto netypický režim a v podstatě je to reálný přechod k poloprezidentskému režimu. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video