Polovina Čechů očekává krizi ekonomiky do dvou let | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Polovina Čechů očekává krizi ekonomiky do dvou let

ČTK

Zhruba polovina Čechů (49 procent) se domnívá, že do roka či dvou přijde ekonomická krize. Skoro 15 procent sází na to, že recese se projeví už v nadcházejícím roce. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting.

"Světové trhy za sebou mají s malými zakolísáními 11 let růstu. Zákonitě to znamená, že řada ekonomů věští další krizi. Korekce samozřejmě dříve či později přijde. Rozhodující ale bude to, jak se projeví v konkrétní ekonomice či domácnosti a zda na ni budeme připraveni," uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Finanční rezervy na krizi by si lidé měli vytvářet v době ekonomického blahobytu. Na dotaz, zda mají vytvořený finanční polštář, z něhož by nečekané výdaje pokryli, kladně odpověděl jen každý čtyřicátý Čech (2,4 procenta). Zhruba 74 procent ale očekává, že hospodářský pokles bude mít na jejich rodinný rozpočet jen mírný dopad.

Akcie, měny & názory Michala Skořepy: Potlesk pro šéfku ECB

"Každá domácnost nebo rodina by měla mít finanční rezervu. V nejkrajnějším případně na pokrytí výdajů domácnosti po dobu tří až šesti měsíců. Taková rezerva poskytuje poměrně dost času na pokrytí závazků do doby, než si například najdeme novou práci," poznamenal Novák.

V právě končícím roce se Češi měli finančně spíše dobře nebo alespoň stejně jako v minulém roce. Vyšší příjmy nebo tvorbu rezerv deklarovalo 44 procent respondentů. Zvyšování příjmů a možnost si více peněz odkládat je důsledkem dlouhodobě extrémně nízké nezaměstnanosti. Ta se pohybuje na úrovni 2,2 procenta a i regiony s tradičně vysokou nezaměstnaností mají nezaměstnanost okolo čtyř procent.

Pod lupou: Obchodní válku USA s Čínou odnese Evropa

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!