Poslanci doporučili sněmovně vydat Ratha policii | E15.cz

Poslanci doporučili sněmovně vydat Ratha policii

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovní mandátový a imunitní výbor jednomyslně doporučil sněmovně, aby potvrdila stíhání poslance Davida Ratha (dříve ČSSD). Policie obvinila bývalého středočeského hejtmana pro podezření z korupce, je ve vazbě v Litoměřicích. Před verdiktem ale členové výboru Ratha vyslechli v Praze v budově ministerstva vnitra. Sněmovna by měla o Rathově stíhání definitivně rozhodnout na schůzi, která začne 5. června.

Členové výboru se sešli už dopoledne v budově dolní komory parlamentu, pak je mikrobus odvezl do pražského zařízení ministerstva vnitra Spiritka, kde Ratha vyslechli. Policejní eskorta ho tam už ráno dopravila z litoměřické vazební věznice, v současnosti je už zpět v cele.

Po návratu do sněmovny zhruba ve tři čtvrtě na dvě ale poslanci nepřišli hlavním vchodem, kde na ně čekali novináři, ale parlamentními garážemi. Krátce před půl třetí vystoupil předseda výboru, zároveň šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Jsou dány podmínky pro stíhání poslance, výbor doporučí sněmovně, že stíhání je přípustné,“ řekl během krátkého vystoupení. Podle Sobotky bylo rozhodnutí výboru jednomyslné.

Těsně před zasedáním výboru policie doplnila dokumenty určené poslancům o zápis z odposlechů, na nichž se Rath domlouvá s exředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou na místě a čase převzetí úplatku. Obvinění Ratha policie rozšířila o zmanipulování dotací pro kladenskou a příbramskou nemocnici a město Hostivice. Zda tyto další důkazy sehráli při rozhodování výboru klíčovou roli Sobotka neprozradil.

Čtěte více:

Rath chce dalšího advokáta, mluví se o Samkové

Rath podal v korupční kauze ústavní stížnost

Poslanec Rath už dříve podal standardní stížnosti proti vazbě i stíhání, nyní i ústavní stížnost. V případu jsou stíháni další čtyři muži a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Skupina údajně zmanipulovala výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.

David Rath Autor: E15

Další články ke kauze Rath:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.