Poslaneckého mandátu se nevzdám, oznámil Vít Bárta | E15.cz

Poslaneckého mandátu se nevzdám, oznámil Vít Bárta

Vít Bárta
Vít Bárta
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neformální lídr Věcí veřejných (VV) Vít Bárta poslanecký mandát zatím nesloží. Oznámil to dnes v rozhovoru pro televizi Nova. K tomu, aby se vzdal křesla ve sněmovně, ho ale vyzval jak premiér Petr Nečas (ODS), tak i další politici. Poukázali přitom na páteční verdikt soudu, který Bártu uznal vinným z uplácení bývalých spolustraníků Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Bárta se odvolal a s případným složením mandátu chce počkat až na konec odvolacího řízení.

Kvůli verdiktu se již vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a uvedl, že pozastavil členství ve straně. Poslanec Škárka, odsouzený v pátek v témže soudním procesu za podvod na Bártovi, televizi řekl, že se poslaneckého mandátu nyní nevzdá.

Před verdiktem soudu Bárta hlásil, že pokud bude uznán vinným, odejde z vysoké politiky. Dnes ale sdělil, že křesla ve sněmovně se ještě vzdát nehodlá. „Soudce jednoznačně říká, že na Věci veřejné byl organizovaný puč, že jednání pana Škárky a paní Kočí bylo podvodné jednání vůči mé osobě a že já jsem se dopustil korupčního jednání tím, že jsem poskytl bezúročné půjčky. To mě vede k tomu, že se chci bránit u odvolacího soudu,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Škárka ještě televizi řekl, že se sice nevzdá křesla ve sněmovně, ale „rezignoval na členství v komisi, která zkoumá hospodaření NKÚ“.

Obvodní soud pro Prahu 5 udělil Bártovi v pátek osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Poslanci Škárkovi soud uložil tři roky vězení za to, že Bártu podvedl. Rozsudek není pravomocný, stejně jako Bárta se Škárka proti verdiktu odvolal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video