Potvrzeno: Pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO | E15.cz

Potvrzeno: Pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO

Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Novou pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO. Domluvily se na tom vyjednávací týmy budoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Hnutí ANO bude v radě dále zastupovat Michal Hašek, Libor Hadrava, Radek Lacko a Eva Kislingerová.

Společně s nimi ve vedení města usednou Jan Wolf, Matěj Stropnický a Jana Plamínková z Trojkoalice a Petr Dolínek a Irena Ropková za ČSSD. V radě nebude pravomocně odsouzený zastupitel ČSSD Karel Březina, třetí jméno do rady zveřejní socialisté v pondělí.

Legislativu, protikorupční strategii a veřejnou správu bude mít na starosti budoucí primátorka Krnáčová, za majetek bude zodpovídat Michal Hašek, Hadrava bude mít v kompetenci bezpečnost. „Finance a rozpočet paní profesorka Kislingerová a zdravotnictví a bydlení připadlo Radku Lackovi,“ doplnila Krnáčová.

Za Trojkoalici usedne v radě místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický, který bude zodpovídat za územní rozvoj. Kulturu a památkovou péči bude mít na starosti předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf. „V pozici radní pro životní prostředí a technickou vybavenost bude Jana Plamínková,“ uvedl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek. Sám v radě neusedne, měl by být starostou Prahy 4.

Třetí místo za ČSSD zůstává volné kvůli Březinovi

Za dopravu a evropské fondy bude zodpovídat místopředseda pražské ČSSD Petr Dolínek a za školství a sociální problematiku místostarostka Prahy 3 Irena Ropková. Třetí místo pro ČSSD zůstane zatím volné. Původně jej měl obsadit Karel Březina. Toho však ve středu soud uznal vinným kvůli podvodu v pražském dopravním podniku. Březina sám uvedl, že radním proto nebude.

Seznam radních ještě musí projednat zastupitelské kluby koaličních stran. Jejich vyjednávací týmy se pak sejdou opět v pondělí. „Tam bychom se měli domluvit na základních principech koaliční dohody a budeme jednat o jednotlivých výborech,“ řekla Krnáčová.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

Profil: Protikorupční bojovnice chce vyčistit Prahu od lobbistů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.