PPF nemusí vyplácet Absolonovi 20 milionů na odměnách, rozhodl soud

Zakladatel PPF Petr Kellner

Zakladatel PPF Petr Kellner Zdroj: E15 Anna Vackova

Podnikatel Čeněk Absolon neuspěl u odvolacího městského soudu s žalobou, kterou se nepřímo domáhá odměny 19 milionů korun od finanční skupiny PPF za pomoc při jejím nákupu televize Nova před 15 lety. Jde o složitý obchodní spor a soud ve středu formálně rozhodoval o tom, jestli zruší rozhodčí nález, který Absolonovi peníze kdysi upřel.

Soudkyně měla za to, že rozhodci Absolona nijak nepoškodili, píše Mladá fronta Dnes. „Žalobce se u soudu nedostal do žádného nerovného postavení,“ řekla deníku soudkyně Alena Bílková.

Absolon se o vyplacení peněz soudí zhruba 11 let. Nová cesta k vymáhání peněz se mu otevřela loni na podzim, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 zrušil původní rozhodčí nález z roku 2012. Podle toho nemusí podnikateli zaplatit zprostředkovatel obchodu, společnost Telfin.

PPF patřící Petru Kellnerovi popřela, že by v případu jakkoli figurovala. Podle loňského vyjádření neměla skupina s Absolonem žádný smluvní vztah a není ani účastníkem sporu.

Podle dřívějších informací médií měl Absolon s kolegou Pavlem Knapem za úkol přesvědčit k prodeji jeho podílu v televizi režiséra Petera Kršáka, který si jako jediný z původních zakladatelů TV Nova ponechával podíl ve společnosti CET 21, držiteli vysílací licence.

Bez odkupu Kršákových zhruba 17 procent by PPF těžko mohla prodat vysoce ziskovou televizi firmě CME. Slíbené peníze ale Absolon a Knap nedostali a PPF se k závazku dlouhodobě nehlásí. Podle Absolona byla chyba v tom, že smlouvu nepodepsali přímo s PPF, ale s poradenskou firmou Telfin.