Práce přibývá. Nezaměstnaných je nejméně od krize | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Práce přibývá. Nezaměstnaných je nejméně od krize

ČTK

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. 

Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.

Podle úřadu práce zaměstnanost dál pozitivně ovlivňuje stav české ekonomiky a odpovídá i ročnímu období. V dalších měsících už bude s postupným ukončováním sezonních prací zřejmě stagnovat, případně mírně vzroste.

Slováci si najímají Rumuny a Srby, chybí jim lidé s kvalifikací

Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 5,9 procenta a bez práce bylo o 68 609 více lidí než nyní. V porovnání s říjnem nezaměstnaných ubylo o 3489 a z celkového počtu lidí bez práce bylo 340 665 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí.

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta, naopak nejvyšší v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu ve výši 7,6 procenta.

Z hlediska okresů nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a Benešov a nejvyšší Karvinsko a Mostecko, kde překročila deset procent. Meziměsíčně se snížila nezaměstnanost ve 47 regionech a podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů

Analytici: Růst mezd může vést k rekordním vánočním útratám
Mzdy Čechům rostou, pracovní výkon ne. Firmy nedokážou využít jejich potenciál

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!