Praha chce rozhodovat o stavbách bez ohledu na památkový ústav | E15.cz

Praha chce rozhodovat o stavbách bez ohledu na památkový ústav

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Praha chce iniciovat změnu zákona o památkové péči. Památkáři magistrátu by mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu. Zároveň by vlastník kulturní památky či projektant nebyl povinen s ústavem projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování. Rozhodli o tom pražští radní. Změna má urychlit práce při obnově památek. 

Návrh ještě musí projednat pražští zastupitelé. Pokud jej schválí, město pošle návrh do Sněmovny. Praha ze zákona může předkládat návrhy zákonů či jejich novely.

„Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření Národního památkového ústavu jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření Národního památkového ústavu vyžádat,“ píše se v dokumentu, který schválili radní.

Změna má pomoci zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat s Národním památkovým ústavem projekt má zase narovnat nesoulad v zákoně. V dokumentu je rovněž napsáno, že změna sníží riziko korupce. Náklady úřadům vzrůst nemají. „Navržená změna s sebou přinese vyšší nároky na odbornost zaměstnanců státní správy, na čas věnovaný vyřizování žádostí a tedy i požadavek na zvýšení počtu pracovních míst,“ píše se v materiálu.

V materiálu město vytýká Národnímu památkovému ústavu, že často nerespektuje zákonem stanovené lhůty, které má magistrát na své rozhodnutí. „Velmi častá je i situace, kdy Národní památkový ústav ve svém vyjádření nerespektuje závazné stanovisko, které vydal orgán státní správy v předchozím stupni a které je závazné, a na které navazuje další řízení o vydání závazného stanoviska,“ píše se v dokumentu.

Návrh novely musí ještě projednat zastupitelé. Teprve poté jej může město odeslat do Sněmovny. Zda se jím budou poslanci zabývat, bude záležet na jejich rozhodnutí. Pražští zastupitelé se na příštím jednání sejdou 6. září.

Praha využila v minulosti své zákonodárné iniciativy několikrát. Naposledy vytvořila novelu živnostenského zákona, která by nově upravuje průvodcovskou činnost v Praze. Důvodem jsou nekvalifikovaní průvodci bez licencí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video