Pražské vánoční trhy bude znovu pořádat Taiko, pronájem ji vyjde na čtyři miliony ročně

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí Zdroj: Wikimedia Commons (public domain)

Vánoční trhy ve Stuttgartu
Praha, vánoční trhy, Vánoce
Vánoční trhy v Brně
Londýnské vánoční trhy
Staroměstské náměstí, vánoční trhy
9
Fotogalerie

Vánoční trhy v Praze bude nadále pořádat společnost Taiko. Rozhodli o tom dnes pražští radní, kteří schválili výsledky soutěže na pronájem Staroměstského a Václavského náměstí. Za pronájem prostorů by měla firma ročně platit čtyři miliony korun a smlouva bude na dobu neurčitou. Společnost bude kromě vánočních pořádat také velikonoční trhy. Taiko pořádalo vánoční trhy v Praze od roku 2004, před dvěma lety ale dostalo od města výpověď, a smlouva tak letos v srpnu zanikla.

"V danou chvíli je řešení správné a dává radě možnost se kdykoliv k tomuto tématu vrátit a případně řešit nápady a podněty, jak do budoucna trhy inovovat a dostat je na jinou kvalitativní úroveň," řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO).

Magistrátní majetková komise vybrala Taiko zhruba v polovině srpna. Další firma, která postoupila do druhého kola tendru, s názvem Farmářské trhy, nabídla totiž dvakrát po sobě roční nájemné korunu, od roku 2018 by pak bylo jeden milion korun. Právě kvůli vyšší roční částce dala komise přednost Taiku.

Firma bude muset na náměstí mimo jiné postavit vánoční strom a domluvit se s prodejci, kteří budou na náměstích ve stáncích prodávat své zboží. Například strom v minulosti firma hledala každý rok už od prázdnin. Trhy obvykle začínají na konci listopadu a trvají do ledna.

Procházka připustil, že soutěž byla vyhlášena pozdě a vyhlášení vítěze má skluz, trhy podle něj ale ohroženy nejsou. "Již podle původního plánu bylo ale předpokládáno vyhlášení vítěze v polovině září," řekl. Firmy o tom prý věděly a byly připraveny. Způsob soutěže se nelíbil společnosti Zahrada Čech, která byla podle jejího názoru neprávem vyloučena. Město s ní podle Procházky zatím nekomunikovalo, odpoví prý na její podněty v následujících týdnech.

Sortiment, který se bude smět na trzích prodávat, je rozdělen do tří kategorií - povinný, doporučený a povolený. V první kategorii jsou například mikulášské metly, stromky nebo vánoční ozdoby a svícny. V druhé skupině jsou vína, řemeslné výrobky, pochutiny nebo knihy. Skupinu povoleného sortimentu tvoří umělé květiny, keramika, šperky z přírodních materiálů či hračky.

Město mělo původně připraveny dva materiály. Jeden z nich, ten schválený, potvrzoval výsledek soutěže. Druhý dokument ji měl zrušit a na letošek a rok 2017 přidělit trhy Taiku bez soutěže. K soutěži si město nechalo vypracovat právní stanovisko, v kterém se píše, že Praha může soutěž zrušit, toto právo totiž deklarovala předem v podmínkách soutěže, a zúčastnění o ní tak věděli.

Smlouva s Taiko trvala od roku 2004. Podle minulého vedení města byla nevýhodná, proto ji před dvěma lety vypovědělo. Taiko ročně platilo 2,66 milionu korun. O firmě se v médiích mluví ve spojení s podnikatelem Romanem Janouškem. V dozorčí radě firmy seděla od roku 2004 do roku 2009 jeho manželka Simona Steiningerová. Firma v minulosti opakovaně uvedla, že ani ona ani Janoušek ve firmě nefigurují.