Pražský dopravní podnik musí vypsat výběrová řízení na představenstvo, obhájit se má i Witowski

Generální ředitel DPP Petr Witowski

Generální ředitel DPP Petr Witowski Zdroj: Michael Tomeš/E15

Pražští radní v pozici valné hromady přikázali dozorčí radě dopravního podniku (DPP) vypsat veřejnou soutěž na všech pět míst členů představenstva firmy včetně jeho předsedy, generálního ředitele podniku Petra Witowského. Dozorčí rada se bude problémem zabývat tento týden ve středu a na soutěž dostala čas do konce letošního srpna. Pokud by Witowski pozici předsedy představenstva neobhájil, neznamená to, že končí jako generální ředitel.

„Vyzvali jsme dozorčí radu k tomu, aby provedla na všechna místa v představenstvu otevřená výběrová řízení s termínem do 31. srpna. Bude se to týkat všech členů,“ oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Do výběrového řízení se budou moci přihlásit i nynější členové představenstva.

O výběrovém řízení bude rozhodovat dozorčí rada DPP, ve které po dnešním rozhodnutí valné hromady chybí tři členové. Dozorčí rada tak má 13 členů, kdy k jejímu fungování je třeba minimum osmi členů. Chod DPP ani dozorčí rady podle primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) ohrožen není.

Radní rovněž odvolali z dozorčí rady místostarostu Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09), a to v souvislosti s kauzou korupce v DPP, v níž policie obvinila 11 lidí včetně bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka a lobbisty Michala Redla. V dozorčí radě minulý týden skončili také Hlubuček a Michal Zděnek. Opoziční ODS vyzvala kvůli Hlubučkově kauze k rezignaci celou dozorčí radu. To podle Scheinherra ale nelze, navíc by to bylo nezákonné.

„Je to na základě toho, že se pan Doležal objevil v policejních odposleších, že diskutuje s panem (Pavlem) Dovhomiljou, jak má kdo rozkrádat Prahu. Navíc to byl pan Doležal, kdo po boku pana Hlubučka navrhoval volbu pana (Mateje) Augustína (do představenstva DPP), když já jsem to odmítal, proto jsme ihned reagovali,“ řekl Scheinherr. Při volbě pak ale náměstek nakonec hlasoval v souladu s koaličními partnery.

Doležal ještě před jednáním rady rozeslal svou rezignaci, která je ale neplatná, dokud ji neprojedná dozorčí rada, která zasedne ve středu. Proto jej radní odvolali. Doležal svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné neodbornými opatřeními v řízení DPP či nahodilými rekonstrukcemi. Zároveň vytkl Scheinherrovi, že své návrhy prosazuje se svými příznivci takzvaně na sílu.

Scheinherr označil Doležalovo tvrzení za PR a snahu zmírnit škody související s Hlubučkovou kauzou. Zároveň podle něj porušil povinnosti člena rady, když neoznámil možné spáchání trestného činu. „Byl členem dozorčí rady za TOP 09 a měl chránit zájmy hlavního města. Podle informací z policejního spisu však činil pravý opak. Z odposlechů vyplynulo, že mu člen gangu Pavel Dovhomilja v říjnu 2020 na večírku popisoval ovlivňování zakázek. Coby člen dozorčí rady DPP měl bez prodlení informovat policii o tom, že dochází k protiprávnímu zasahování do chodu této městské společnosti,“ uvedl Scheinherr. Doležal je podle něj členem stejné „sítě kamarádíčků“, kteří jsou dnes obviněni a část z nich je ve vazbě.

Doležal v rezignačním dopise napsal, že výtky opakovaně prezentoval, za což se údajně stal pro Prahu Sobě nepohodlným. Vedení podniku vytkl postup při řešení společného podniku u stanice metra C Nádraží Holešovice, servisní služby od společnosti Škoda Plzeň nebo dopravních systémů podniku. „V této atmosféře, kdy Adam Scheinherr se svými příznivci na sílu protlačí jakýkoliv návrh a já v dozorčí radě nemám skutečnou možnost zabránit návrhům, jež jsou zcela v rozporu s mým přesvědčením a jdoucím proti principům odpovědného hospodaření, jsem se rozhodl k okamžité rezignaci,“ dodal Doležal.

Opoziční ODS vyzvala k rezignaci celou dozorčí radu včetně Scheinherra. Podle občanských demokratů mělo vedení společnosti učinit kroky, včetně personálních změn, které by zabránili vyvádění peněz z podniku. „Tento krok je nehlasovatelný a nezákonný. Nemůžeme odvolat členy zvolené za zaměstnance. ODS se snaží zaujmout mediálně, protože já jsem naopak ten, kdo v žádných odposleších nefiguruje, ale dva roky spolupracoval s policií,“ řekl Scheinherr. Praha Sobě v dnešním tiskovém prohlášení označila výzvu ODS za drzost.

Odvolat politické nominanty z dozorčí rady následně na dnešním jednání vedení města navrhla radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Její návrh radní zamítli. „Můj návrh získal podporu jen tří radních a nepodpořili jej koaliční partneři Praha Sobě a Piráti. Tento jejich postup je pro mě nepochopitelný, když přitom veřejně deklarují zájem na transparentním hospodaření DPP,“ uvedla Marvanová.