Pražský magistrát si pronajme část Kongresového centra, umístí do něj datové centrum | E15.cz

Pražský magistrát si pronajme část Kongresového centra, umístí do něj datové centrum

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hlavní město si pronajme část Kongresového centra Praha pro umístění svého datového centra. Důvodem jsou chybějící vlastní prostory. V nájmu bude město do roku 2024, celkem zaplatí asi 49 milionů korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Praha nyní připravuje vybudování svých zcela nových datových center. Nájem kritizuje opoziční zastupitelka Eva Vorlíčková (bezp.).

Za nájem v Kongresovém centru zaplatí město 496 tisíc korun za měsíc. Rovněž bude mít k dispozici dieselagregát pro případ výpadku energie, za který zaplatí centru 80 tisíc korun měsíčně. Za služby, jako jsou elektrická energie nebo vodné a stočné, město vydá měsíčně přes devět tisíc korun. Energie bude platit zálohově a jednou ročně je s Kongresovém centru vyúčtuje.

"Jedná se v podstatě o nevypověditelnou smlouvu do roku 2024, přitom v důvodové zprávě materiálu, který schválila rada, je napsáno, že vlastní centra mají být hotova v letech 2018 a 2020," řekla Vorlíčková.

Ve znění smlouvy je několik podmínek umožňujících vypovězení. Ze strany Kongresovém centru je jednou z nich například to, že by se jeho vlastníci, stát a Praha, rozhodli budovu zbourat či přebudovat.

Kongresové centrum ji může vypovědět rovněž v případě, že by Praha hrubě porušila povinnosti a po dobu delší než 30 dnů neplatila nájemné a služby. Město ji zase může vypovědět, pokud prostory přestanou vyhovovat k činnosti, kterou tu vykonává, případně pronajímatel hrubě poruší jeho práva.

Praha plánuje vybudování vlastních datových center na Chodovci a na Malovance. Na Chodovci má být hotovo v roce 2018, na Malovance o dva roky později. Centra mají slučovat jednotlivé oblasti IT. Nové datové centrum je podle magistrátu nezbytné pro zajištění provozu aplikací a webů Prahy i městských částí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video