Příjmy privatizačního fondu nestačí na plnění závazků, ministerstvo financí chce výdaje omezit | e15.cz

Příjmy privatizačního fondu nestačí na plnění závazků, ministerstvo financí chce výdaje omezit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí chce omezit výdaje z tzv. Fondu privatizace. Příjmy fondu, které jsou z 80 procent tvořeny dividendami společnosti ČEZ, totiž nestačí pokrýt závazky fondu. Ty se týkají především odstraňování starých ekologických smluv. Materiál v pondělí projedná vláda.

Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na MF. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ. Například z loňského zisku firmy stát dostane letos dividendu 12,4 miliardy korun.

Ministerstvo tak navrhuje vyřadit z výdajů fondu platby, které přímo nesouvisí s procesem privatizace a které lze financovat z jiných zdrojů. "Konkrétně se jedná o výdaje z titulu podpory průmyslových zón a výdaje z titulu dotace zasílané státnímu podniku DIAMO k odstraňování následků těžby uranu ve Stráži pod Ralskem. Oba tituly lze hradit z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu," uvádí materiál.

MF v materiálu totiž upozornilo, že mezi roky 2012 a 2015 došlo k poklesu zůstatků na účtech fondu o více než 8,8 miliardy korun, tedy o více než 51 procent, na 8,4 miliardy korun.

"Velkoryse nastavený rozsah výdajových titulů Fondu privatizace odpovídá vysokým příjmům pramenícím z rozsáhlé privatizace z konce minulého a začátku stávajícího století. V současné době probíhá privatizace již v podstatně menším rozsahu a tím jsou příjmové tituly omezené," uvádí dále materiál. Podle MF je tak bezpodmínečně nutné na tuto novou situaci reagovat omezením výdajů na platby související s privatizací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery