Průměrná mzda v Česku po dvou letech reálně stoupla, činí 43 941 korun

Reálná průměrná mzda v Česku po dvou letech stoupla.

Reálná průměrná mzda v Česku po dvou letech stoupla. Zdroj: Profimedia.cz

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku po více než dvou letech reálně stoupla. V prvním čtvrtletí činila 43 941 korun, což je meziročně o 4,8 procenta více. V úterý to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Reálný růst ukazuje zvýšení mezd při započítání růstu spotřebitelských cen. Bez započtení inflace vzrostla průměrná mzda v letošním prvním kvartále meziročně o sedm procent.

„Reálná mzda v prvním čtvrtletí 2024 vzrostla o 4,8 procenta, a to díky nižšímu růstu spotřebitelských cen než v minulých obdobích. Po devíti čtvrtletích tak nastal obrat, i když v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová.

Bez započtení růstu cen roste průměrná mzda v Česku vytrvale již od začátku roku 2014. Reálně ale kvůli vysoké inflaci od posledního čtvrtletí roku 2021 až do konce roku 2023 klesala.

Průměrná hrubá mzda se v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšila oproti prvnímu kvartálu loňského roku o 2884 korun. Spotřebitelské ceny také rostly, a to o 2,1 procenta. Objem mezd se zvýšil o 7,2 procenta. Počet zaměstnanců však zůstal zhruba stejný. Meziročně sice vzrostl, ale pouze o 0,1 procenta.

Medián, tedy střední hodnota mezd, stoupl letos v prvním čtvrtletí meziročně o 5,5 procenta na 36 651 korun. U mužů dosáhl 39 541 korun a u žen 33 793 korun. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 20 753 korunami a 69 219 korunami.

„Nejvíc si za poslední rok polepšili zdravotníci (+11,1 procenta) a dvojciferným tempem rostly mzdy také v dalších třech odvětvích. Na opačný konec škály se dostalo vzdělávání s meziročním přírůstkem mzdy o 1,9 procenta. Méně než o tři procenta rostly mzdy také ve veřejné správě a v oblasti nemovitostí,“ popisuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. 

Mzdový vývoj podle ekonoma dává všechny předpoklady k dalšímu růstu soukromé spotřeby. „Právě na ni spoléháme jako na hlavní motor růstu české ekonomiky v letošním roce,“ říká Sobíšek.