Průzkum: Češi by k Řecku přistupovali jinak než EU | E15.cz

Průzkum: Češi by k Řecku přistupovali jinak než EU

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: MorgueFile.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s tím, jak EU přistupuje k situaci zadluženého Řecka. Celkem 79 procent občanů pak sdílí pocit, že situace v Řecku během dvou let výrazně ovlivní i ČR. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury Stem mezi 1277 dospělými respondenty.

Tyto názory jsou podle agentury sdíleny prakticky univerzálně, výrazně je neovlivňuje věk, vzdělání ani stranické preference. „Pokud vyhodnotíme zastoupení obou těchto názorů souhrnně, vyjde nám, že 61 procent Čechů nesouhlasí se způsobem, jakým EU řeší řeckou krizi, a zároveň se obává výrazných dopadů tohoto řešení na situaci u nás,“ uvedli zástupci STEM. Výrazně více jsou přitom o dopadu řešení řecké krize na Česko přesvědčeni odpůrci členství v EU.

Podrobnější analýza výsledků výzkumu svědčí o tom, že jednotlivé skupiny obyvatelstva se ve svých názorech na řešení řeckého zadlužení a jeho vliv na ČR výrazně neliší. Jistý vliv na názory má sice jak věk nebo vzdělání, tak i politická orientace a stranické preference, tendence ale nejsou výrazné.

S rostoucím věkem i stoupajícím vzděláním jen mírně narůstá nesouhlas s řešením EU. Z pohledu stranických preferencí vyjadřuje nejčastější nesouhlas i obavy z dopadu na nás tábor příznivců KSČM, ale nesouhlasí vždy většina stoupenců všech stran.

Představitelé EU se tento týden dohodli se soukromými bankami a pojišťovnami na odpisu až 50 procent řeckého státního dluhu. Dohoda má zabránit dalšímu šíření dluhové krize. Evropské banky však budou muset současně kvůli stabilizaci bankovního sektoru navýšit kapitálovou přiměřenost na devět procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video