Průzkum: ČSSD a KSČM by nyní získaly ve sněmovně ústavní většinu

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka Zdroj: profimedia.cz

ČSSD a KSČM by podle agentury STEM nyní získaly ve sněmovně silnou ústavní většinu 138 hlasů. Poslance by si udržely ještě třetí ODS a čtvrtá TOP 09. Lidovcům by k návratu do sněmovny scházely dvě desetiny procenta. Podpora Věcí veřejných klesla pod hranici jednoho procenta.

Průzkum STEM potvrdil zjištění dalších agentur o vzestupu komunistů na druhé místo žebříčku před ODS. „Obraz preferencí je na konci dubna nesen především protestními hlasy a odráží patrně atmosféru kolem odborářské demonstrace,“ uvedl STEM. Podle něho výrazně získala levice, zejména KSČM, a ztratily vládní strany.

ČSSD si v porovnání s březnovým průzkumem polepšila o čtyři křesla, měla by jich 92. Komunisté by získali navíc dokonce 11 mandátů k březnovým 35. Svou ústavní většinu z předminulého měsíce, kdy měly 123 hlasů, tak obě levicové strany vylepšily o 15 křesel. Opozice už má nyní ústavní většinu v Senátu. ODS si naopak pohoršila o sedm křesel na aktuálních 42, což je přibližně současná síla TOP 09 ve sněmovně. Tato strana by podle průzkumu v porovnání s březnem o tři poslance přišla, měla by jich jen 20.

V žebříčku preferencí si ČSSD polepšila ve srovnání s březnem o téměř dva procentní body na 26,1 procenta, a vrátila se tak na únorovou úroveň. Komunisté dosáhli se 14 procenty svého nejlepšího výsledku za poslední rok, zlepšili se o 3,5 procentního bodu. ODS je na tom po ztrátě 1,6 procentního bodu se ziskem 11,9 procenta naopak nejhůř od loňského dubna, stejně jako TOP 09. Její preference se stejnou ztrátou jako u ODS klesly na 6,8 procenta.

Mírně se snížily také voličské preference ostatních sledovaných stran. Lidovecké se držely těsně nad tříprocentní hranicí. Následovaly Strana zelených s 2,5 procenta, zemanovci s 2,2 procenta, Suverenita s 1,1 procenta a až poté Věci veřejné s 0,9 procenta, které ztratily půl procentního bodu.