Průzkum: Důvěra v prezidenta klesla, Češi nejvíce věří starostům | e15.cz

Průzkum: Důvěra v prezidenta klesla, Češi nejvíce věří starostům

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za poslední měsíc klesla důvěra v prezidenta Miloše Zemana, nejvíce Češi z ústavních institucí věří nadále starostům. Vedením obcí věří asi dvě třetiny lidí, prezidentovi více než polovina. U všech ostatních institucí je důvěra pod 50 procenty. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Změna důvěry se pouze u prezidenta dostala od předchozího průzkumu v březnu nad hranici statistické chyby, když klesla z 62 na 56 procent. Stále je ale vyšší než před rokem, kdy byla méně než 50 procent. Od nástupu Miloše Zemana do funkce hlavy státu byla důvěra v prezidenta podle CVVM nejvýše právě letos v březnu a nejníže na přelomu let 2014 a 2015, kdy se propadla na 34 procent, jak uvádí průzkum.

Na vrcholu žebříčku důvěry jsou stabilně v posledních letech starostové a obecní zastupitelstva. Aktuálně věří starostům 65 procent Čechů a zastupitelům obcí 63 procent. Krajským zastupitelstvům a hejtmanům věří asi dvě pětiny lidí.

Důvěra/nedůvěra obyvatel ústavním institucím

Důvěra/nedůvěra obyvatel ústavním institucímAutor: CVVM

Nejméně lidé důvěřují Parlamentu

Nejnižší podíl důvěry má dlouhodobě Parlament. Sněmovně nyní vyjadřuje důvěru 27 procent Čechů a Senátu 29 procent. O něco vyšší je důvěra lidí ve vládu, a to 39 procent. U Parlamentu i vlády ale výrazně převažuje podíl lidí, kteří těmto institucím nevěří. U Sněmovny nedůvěra přesahuje podíl dvou třetin obyvatel Česka.

Důvěra ve Sněmovnu a vládu je však vyšší než za předchozí vlády Jiřího Rusnoka a výrazně vyšší než za vlády Petra Nečase, která skončila v červnu 2013 demisí. Za Nečasovy vlády se důvěra v kabinet a Sněmovnu propadla až na hodnoty kolem deseti procent.

Průzkum provádělo CVVM od 4. do 11. dubna. Zúčastnilo se ho 1063 obyvatel České republiky starších 15 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery