Průzkum: Téměř všichni úředníci vybírají vítěze tendrů podle ceny | E15.cz

Průzkum: Téměř všichni úředníci vybírají vítěze tendrů podle ceny

Průzkum: Téměř všichni úředníci vybírají vítěze tendrů podle ceny
zřícený most ve Vilémově
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Takřka všichni zadavatelé veřejných zakázek stále vybírají vítěze tendrů podle nejnižší ceny. Třetina úředníků chce takhle postupovat i po projednávané novele zákona o zadávání veřejných zakázek. Vyplývá to z průzkumu společností Otidea a Transparency International.

Přes 80 procent zadavatelů v průzkumu přiznala, že nejnižší cena pro ně hraje roli ve většině tendrů. Třetina tak rozhoduje ze strachu kvůli napadení řízení pro netransparentnost. Další třetina hodnotí na cenu kvůli pokynům nadřízených orgánů nebo dotačních titulů. Zákon přitom hodnocení pouze ceny nenařizuje.

Takzvaná technická novela českého zákona o veřejných zakázkách, kterou projednávají poslanci a která má platit od ledna 2015, má usnadnit vícekriteriální hodnocení nabídek. Navrhuje totiž možnost hodnotit nabídky také podle organizace a kvality i zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky.

Novela nic nezmění

Přes 80 procent oslovených zadavatelů si myslí, že tato změna v praxi pomůže. Třetina z nich ale přiznává, že bude nabídky nadále hodnotit převážně podle ceny. „Doufám, že tato změna pomůže, ale zásadní problém nevyřeší. Ten je totiž v nastavení celé praxe, ne v zákoně. Strach úředníků z kriminalizace a popotahování za jejich rozhodnutí neodstraní. Důležitější bude především změna samotné praxe ministerstev a kontrolních orgánů,“ tvrdí ředitel společnosti Otidea Tomáš Langr.

Kromě technické novely, kterou už schválila vláda, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který vychází z nové evropské směrnice. Zadavatelům veřejných zakázek tato směrnice Evropského parlamentu umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace. „Nová kritéria ukončí diktát nejnižších cen a postaví opět kvalitu do centra pozornosti,“ řekl již dříve zpravodaj Evropského parlamentu Marc Tarabella. Nový zákon by měl podle vedení MMR platit od 1. ledna 2016.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!