Psychiatři možná budou moci nahlížet do centrálního registru zbraní | E15.cz

Psychiatři možná budou moci nahlížet do centrálního registru zbraní

Střelnice České zbrojovky
Střelnice České zbrojovky
• 
ZDROJ: Michael Tomes/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo vnitra plánuje, že by psychiatři a lékaři-specialisté mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. V současnosti mají tyto informace jen praktičtí lékaři. Uvedla to Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podle Malé vnitro také plánuje rozšířit možnosti policie, které by se týkaly toho, že ihned zajistí zbraně a zbrojní průkaz u osoby, kterou pošle na mimořádné lékařské vyšetření.

Pro zisk zbrojního průkazu jsou nutné základní podmínky, mezi které patří české občanství, věk, zdravotní způsobilost, svéprávnost, trestní bezúhonnost a spolehlivost. Teprve pak jsou lidé připuštěni ke zkoušce, která se skládá z testu i praktické části. Pokud člověk nesplňuje nebo přestane splňovat základní podmínky, tak mu policie průkaz odebere.

Dosavadní informace o střelci z Uherského Brodu, který v úterý zabil osm lidí, ukazují na to, že šlo o psychicky nemocného člověka. Například ministr vnitra Milan Chovanec jej na Twitteru označil za „vyšinutého jedince“. Ministr však zároveň v médiích zdůraznil, že policie nejprve musí vyšetřit, zda střelec držel legálně dvě pistole, které použil při činu a zda byl legálním majitelem zbrojního průkazu.

Hynek: Jestliže občané mají pocit, že jiný občan by je potenciálně mohl ohrožovat, tak na to musí poukázat na místní úřad

Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka existuje zákonná možnost, jak takovému člověku odebrat zbrojní průkaz. „Musí tady existovat jakýsi komunitní systém, jako je to ve světě. Jestliže občané mají pocit, že jiný občan by je potenciálně mohl ohrožovat, tak na to musí poukázat na místní úřad,“ uvedl Hynek. Pokud je někomu prokázán přestupek proti občanskému soužití, přichází o zbrojní průkaz. Česká legislativa je v tomto ohledu podle Hynka přísná.

Podle Malé je přísná i legislativa, která se týká zdravotní způsobilosti potřebné pro zbrojní průkaz. Způsobilost posuzuje praktický lékař. „Praktický lékař si může vyžádat psychologické nebo jakékoli jiné potřebné vyšetření,“ zdůraznila Malá. Zdravotní způsobilost se posuzuje při prvním vydání zbrojního průkazu, a pak při každém prodloužení platnosti, což je jednou za deset let. Lidé, kteří potřebují zbraň k práci, chodí na prohlídky každých pět let. Zdravotní způsobilost musí člověk prokázat také v případě, že u něj lékař nebo policie zjistí změny ve zdravotním stavu.

Výběr informací o podmínkách získání zbrojního průkazu v Česku
- Podmínky pro získání zbrojního průkazu (ZP) definuje zákon o zbraních. Jsou to zejména minimální věk, trestní bezúhonnost, spolehlivost a zdravotní a odborná způsobilost.

- ZP opravňuje k nabývání vlastnictví a držení zbraně nebo střeliva do těchto zbraní v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny ZP.

- Skupiny ZP jsou vytvořeny podle účelu užívání zbraně nebo střeliva, a to ke sběratelským účelům (skupina A), ke sportovním účelům (B), k loveckým účelům (C), k výkonu zaměstnání nebo povolání (D), k ochraně života, zdraví nebo majetku (E) a k provádění pyrotechnického průzkumu (F).

- ZP skupiny A, D a E může zažádat osoba starší 21 let, ZP skupiny B nebo C osoba starší 18 let. Existují výjimky, například pro členy sportovních klubů a studenty škol, kde je součástí výuka myslivosti nebo výroba zbraní.

- Odborná způsobilost se prokazuje složením příslušné zkoušky. To vyžaduje například znalost zákona o zbraních, právní definice nutné obrany a krajní nouze, nauky o zbraních a střelivu, zdravotnického minima. Praktická část zkoušky dokládá schopnost uchazeče bezpečně manipulovat se zbraněmi a střelivem i střelby na pevný cíl.

- Posudek o zdravotní způsobilosti vydává praktický lékař na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření. Prokazovat se musí každých deset let při obnovování zbrojního průkazu, u skupiny D každých pět let.

- Seznam nemocí vylučujících nebo omezujících držení ZP je dán vyhláškou. Jedná se především o nemoci a poruchy duševní, ale i například poruchy pozornosti a psychomotoriky, epilepsii či sníženou úroveň intelektu.

- Bezúhonnost se dokládá výpisem z rejstříku trestů.

- Za nespolehlivé jsou považováni například alkoholici, uživatelé drog nebo lidé, kteří se opakovaně dopouštějí vážnějších přestupků. Policie může požádat o vyjádření o spolehlivosti obecní úřad nebo například báňskou správu.

- Pokud policie zjistí, že držitel ZP přestal splňovat některou z podmínek (například změna zdravotního stavu, ztráta bezúhonnosti), může ZP odebrat.

V Česku bylo ke konci loňského roku 292283 držitelů zbrojních průkazů a v registrech policie bylo 752.387 zbraní. Počet majitelů zbrojních průkazů posledních pět let trvale klesá. Držitelů zbrojních licencí na prodej, nákup a přepravu zbraní bylo loni podle vnitra v Česku 956. Jejich počet v posledních letech pomalu roste, v roce 2010 mělo tuto licenci 845 subjektů. V Česku je možné koupit zbraň pouze v kamenné prodejně, nikoli na internetu.

Zákon rozlišuje čtyři kategorie zbraní:
A - zbraně zakázané (kupříkladu vojenské, samočinné, maskované, nevyrobené z kovů); zbraně je až na výjimky zakázáno nabývat

B - zbraně podléhajících povolení (například krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně, krátké jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo se středovým zápalem, jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž délka je menší než 280 mm); k držení je nutný příslušný ZP

C - zbraně podléhajících ohlášení (třeba jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž délka se rovná nebo je větší než 280 mm, některé jednoranové nebo víceranové, opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně, plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, více než dvouranové zbraně zkonstruované na principu perkusních zámkových systémů), k držení je nutný příslušný ZP

D - ostatní (například některé zbraně typu flobert, různé historické zbraně, vzduchovky, slabší plynové zbraně, některé perkusní, doutnákové a křesadlové zbraně), může je vlastnit nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům.
Statistika:
- Podle posledních statistik ministerstva vnitra za rok 2013 je mezi držiteli zbrojních průkazů a licencí (ty mají například výrobci, obchodníci, provozovatelé střelnic a opraven zbraní) v Česku zhruba 761 tisíc ručních zbraní. Policie v témže roce zaznamenala v souvislosti s držením zbraní téměř 3000 přestupků a 463 trestných činů nedovolené ozbrojování.

- Podle policejních statistik ke konci roku 2014 vlastnilo zbrojní průkaz 292283 osob. Nejpočetněji byla zastoupena skupina E (k ochraně života, zdraví a majetku), tento ZP drželo téměř 230 tisíc lidí. ZP k loveckým účelům bylo zhruba 106 tisíc, ke sportovním 137 tisíc, sběratelských ZP 85500 a ZP k výkonu povolání 62 tisíc.

- Loni v červenci policie spustila elektronický centrální registr zbraní, který nahradil papírovou evidenci. Nová evidence sleduje zbraně od jejich vzniku až do doby zničení, znehodnocení nebo vývozu z Česka.

- Součástí změny byla i amnestie, v jejímž rámci mohli lidé nosit policii do konce roku nedovoleně držené zbraně. Celkem odevzdali 5744 zbraní a 468351 kusů střeliva. Většinou šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole nebo revolvery.

- Zbraně v ČR nabízí rozsáhlá síť kamenných i internetových obchodů, nabídka je velmi široká. Zbraně kategorie D, které lze koupit bez ZP, se dají pořídit za několik tisíc korun, například pistole vhodné pro osobní ochranu většinou za více než 10 tisíc korun (například pistole České zbrojovky CZ 75 Compact stojí od 15 tisíc korun).
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.