Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů | E15.cz

Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů

Praha
Praha
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Olivier Bruchez via Flickr

ČTK

Share on Facebook Messenger
Radní schválili novelu Pražských stavebních předpisů. O podobu předpisů vedla Praha s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Evropskou komisí (EK) spory před dva roky. Novela předpisů vznikla ještě za předchozího vedení hlavního města, MMR ale jejich platnost pozastavilo. Účinnosti nabudou 1. srpna.

„Pražské stavební předpisy jsme dnes schválili. Jsou jedním z nejzásadnějších dokumentů, které Praha má a já jsem ráda, že se to po těch všech peripetiích povedlo,“ uvedla pro ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Mezi hlavní výtky MMR podle ní patřila přirozená prosvětlenost a uliční čáry a EK vadil předpis o vyvedení kouřovodů. „Bylo to převzato z celostátní vyhlášky, která ale notifikaci EK nemá,“ vysvětlila Krnáčová na tiskové konferenci. Dalším problémem bylo podle ní, že původní předpis byl příliš obecný a nejednoznačný, nově se více blíží legislativě.

Podle Krnáčové je po dnešním schválení novely bezpředmětná i ústavní stížnost, kterou proti původnímu změní předpisů podalo MMR. Ministerstvo ale dokument žalobou napadnout muselo, protože Praha nesplnila 15měsíční lhůtu pro předložení nových předpisů.

Jediné město v zemi s vlastními předpisy

Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let. Ministerstvo chtělo kvůli sporům hlavnímu městu tuto výsadu odebrat, návrh stále zůstává v připravované novele stavebního zákona. „Neumím si představit na základě jakého právního názoru by toto zmocnění bylo Praze odebráno. Doufám, že to legislativci na MMR budou pečlivě zvažovat,“ dodala Krnáčová.

Novou verzi primátorka předložila radě po kompetenčním sporu se svým dřívějším náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice), schválená byla loni na začátku srpna. Koncem října pak rada předpisy připravila na odeslání k notifikaci do Bruselu. Na mimořádné schůzce do nich před tím zapracovali připomínky MMR. Rada tehdy jednala v užším složení poté, co pražští zastupitelé předešlé noci odvolali čtyři z 11 radních.

Předvolební téma

Původní verze schválená minulým vedením hlavního města se stala předvolebním tématem, kde proti sobě stáli bývalý primátor Tomáš Hudeček (nestr., dříve TOP 09) a firmy zajišťující velkoplošnou reklamu. Předpisy totiž v zastavitelném území zakazovaly reklamu nad šest metrů čtverečních. „Mladej Stropnický by za odstranění regulace reklamy zasloužil pár facek nejen od svých voličů,“ napsal Hudeček na twitteru.

Stropnický novinářům řekl, že předpisy reklamu regulují, ale jinak než Hudečkům návrh. Regulaci rozšiřují nejen na zastavitelná území, ale na celou Prahu. Umístění reklam nově omezuje odstup jedné od druhé. Krnáčová na tiskové konferenci kritizovala naopak Hudečka, podle ní promarnil rok času hádkami s MMR o tom, jestli předpisy potřebují notifikaci EK.

Stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů loni v lednu na 15 měsíců pozastavilo MMR. Zrušení předpisů zdůvodnilo tím, že mají formální nedostatky a chybí notifikace Evropské komise. Po dobu jejich pozastavení platily v Praze obecné podmínky dané stavebním zákonem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.