Ministerstvo financí stanovilo maximální cenu respirátorů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Regulace obchodu se strachem. Ministerstvo financí stanovilo maximální cenu respirátorů

ČTK

Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů. V případě těch, které jsou vyrobeny v EU, stanovilo maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 korun bez DPH. U ostatních je limit stanoven na 350 korun bez DPH. Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat také vývoz dezinfekce. 

Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření nového koronaviru. Podle dostupných informací jsou respirátory, které slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, nedostatkovým zbožím i u dodavatelů. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.

V současnosti je ovšem možné podle nařízení ministerstva zdravotnictví respirátory prodávat pouze zdravotnickým a sociálním zařízením, orgánům ochrany veřejného zdraví, složkám integrovaného záchranného systému a dalším orgánům státní správy. A právě na tyto prodeje je cenový výměr ministerstva financí zaměřen. Netýká se tak nabídek na různých bazarových internetových stránkách, kde jsou ceny respirátorů nabízeny za násobně vyšší ceny.

„Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Severočeská firma si jde pro miliony na dluhopisový trh. Chce vyrábět roušky

Zavedení cenové regulace na určité zboží v případě mimořádných tržních situací umožňuje zákon o cenách. Ve středu oznámená cenová regulace se vztahuje na respirátory třídy FFP3.

Na dodržování cenových pravidel bude dohlížet Specializovaný finanční úřad. V případě, že i navzdory stanovené maximální ceně bude obchodník prodávat respirátory nepřiměřeně draho, zahájí úřad cenovou kontrolu. Za porušení pravidel může udělit pokutu až deset milionů korun.

OBRAZEM: Paralýza poutních míst. Prohlédněte si, jak kvůli koronaviru vypadá opuštěná Mekka

Specializovaný finanční úřad spadá pod finanční správu a dohlíží mimo jiné na firmy s obratem nad dvě miliardy korun a finanční instituce. Dále vykonává správu daní, provádí řízení o správních deliktech, vykonává dozor nad loteriemi a jinými podobnými hrami, vybírá a vymáhá peněžitá plnění, která uložily orgány finanční správy, nebo provádí finanční kontrolu a dodržování povinností stanovených pro účetnictví.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název COVID-19. Nakažených je už více než 90 tisíc, přes 3000 lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Německu je zhruba 200 nakažených, v České republice osm.

Stát zakáže kvůli koronaviru vývoz dezinfekce, velké akce neomezí, uvedli členové vlády

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!