Rušnou Bělehradskou ulici v Praze překlene lávka za desítky milionů | e15.cz

Rušnou Bělehradskou ulici v Praze překlene lávka za desítky milionů

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nad ulicí Bělehradskou na pražských Vinohradech vznikne nová, moderní lávka. Bude dlouhá 45 metrů, široká čtyři metry a propojí ulice Wenzigova a U Zvonařky, kde nyní ústí dvě schodiště. Stát bude třicet milionů korun a výstavba by mohla odstartovat zhruba za rok a půl.

„Chodcům a cyklistům lávka usnadní cestu a doplní přímou vazbu mimo rušné komunikace z Nového Města přes Vinohrady až na Prahu 4 po Nuselském mostě,“ představil projekt na svém facebookovém profilu náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. „Pokud vše půjde podle plánu, ve druhé polovině roku 2022 bychom mohli začít stavět,“ dodal.

O novou lávku pro pěší a cyklisty usilovala městská část Praha 2 již několik volebních období. „Tato lávka zásadním způsobem zlepší propojení Nového Města a Vinohrad a naváže na světelnou křižovatku Wenzigova a Legerova,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). Dodal, že vybudováním lávky se otevře prostor pro nový cyklokoridor směřující z Vinohrad k Vltavě či do Nuslí.

Dvojice oblouků podpírajících lávku bude z betonu s povrchovou úpravou připomínající lesklý mramor. Město již má projekt lávky, nyní získává stanoviska nutná pro požádání o územní rozhodnutí, například od památkářů. Následovat bude proces povolení stavby a poté soutěž na stavební firmu.

Celková cena má zahrnovat i opravu schodišť. Město podle Hofmana podobu vybralo z desítky návrhů, které posuzoval i Národní památkový ústav. Pro stavbu podle mluvčího není nutné měnit územní plán, protože s přemostěním se v něm počítá.

V metropoli tak vznikne další nový most, tentokrát ne přes řeku, ale nad tramvajovými kolejemi a silnicí. A není a nebude poslední. V loňském roce byla v Praze dokončena stavba nové Trojské lávky. Do konce příštího roku má Holešovice a Karlín propojit lávka HolKa s ostrovem Štvanice.

Pražský magistrát chystá i stavbu Dvoreckého mostu, kde se bude realizovat vítězný návrh architektů z Atelieru 6. „Začali jsme také opravovat Barrandovský most a hledáme zhotovitele rekonstrukce Libeňského mostu,“ vypočetl další práce na stávajících mostech Scheinherr.

 

 

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video